Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 grudnia 2019, 18:14

PlayStation trafia do Księgi rekordów Guinnessa za ponad 450 milionów sprzedanych konsol

Sony ogłosiło, że PlayStation zostało wpisane do Księgi rekordów Guinnessa jako najpopularniejsza marka konsol stacjonarnych w historii. W przeciągu 25 lat jej funkcjonowania na rynku sprzedano ponad 450 milionów systemów z rodziny PlayStation.

W tym tygodniu PlayStation obchodzi 25. urodziny. Marka narodziła się na początku lat 90. jako odpowiedź Sony na niespodziewanie zerwaną umowę partnerską z Nintendo, z którym firma planowała długotrwałą współpracę, mającą na celu zdobycie przyczółka na zupełnie nowym dla niej rynku gier video. Japoński gigant ogłosił dziś z dumą, że po wielu wzlotach i upadkach PlayStation zostało wpisane do Księgi rekordów Guinnessa, zdobywając tytuł najbardziej popularnej marki konsol stacjonarnych w historii. W przeciągu tego czasu do graczy na całym świecie trafiło łącznie ponad 450 milionów egzemplarzy PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3 oraz PlayStation 4.

Ken Kutaragi i Jim Ryan z certyfikatem rekordu Guinnessa.

Warto zaznaczyć, że PlayStation 2 pozostaje wciąż najlepiej sprzedającym się gamingowym systemem w historii, który trafił w ręce ponad 155 milionów graczy na całym świecie. Tuż za nim plasuje się PlayStation 4, które niedawno przekroczyło pułap ponad 100 milionów sprzedanych egzemplarzy. Pamiętajmy, że PlayStation to także dwie konsole przenośne, które nie były uwzględnione w rekordzie – PlayStation Portable oraz PlayStation Vita. W zależności od różnych szacunków, znalazły one w sumie ok. 85-95 milionów nabywców. Dla porównania, podczas 36 lat obecności Nintendo na rynku gier video firma sprzedała „zaledwie” ok. 323 miliony sztuk konsol stacjonarnych (począwszy od wydanego w 1983 roku NES-a, a skończywszy na hybrydowym Nintendo Switch). Jeżeli do tej liczby dodalibyśmy jednak także systemy przenośne, takie jak Game Boy czy Nintendo DS, to japońska spółka wysłała w tym czasie do sklepów w sumie ponad 754 miliony urządzeń, zostawiając tym samym daleko w tyle Sony.

  1. Oficjalna strona PlayStation
  2. Oficjalna strona Księgi rekordów Guinnessa