Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 października 2013, 10:04

autor: Draug

PlayStation 4 bez tajemnic – opublikowano bardzo szczegółowe FAQ

Firma Sony udostępniła „Ultimate FAQ” dla PlayStation 4 – zbiór odpowiedzi na ponad 160 pytań, które dotyczą praktycznie wszystkich aspektów związanych z nadchodzącą konsolą. Wśród wyjaśnionych kwestii nie zabrakło takich, które rzuciły nowe światło na produkt Japończyków.

Premiera konsol nowej generacji już za pasem, toteż nadszedł czas na odkrycie wszystkich (niemal) kart z nimi związanych. Pierwszy krok w tę stronę poczyniła firma Sony, publikując „Ultimate FAQ” – zbiór ponad 160 odpowiedzi na przeróżne pytania dotyczące PlayStation 4. Zostały one zebrane w jedenaście kategorii: technikalia, nowe gry, używane gry, kontroler DualShock 4, dodatkowe akcesoria, PlayStation Camera, usługa PlayStation Vita Remote Play, sieciowa rozgrywka wieloosobowa i usługa PlayStation Plus, serwis PlayStation Store i dostępność gier w formie cyfrowej, inne usługi internetowe i – na koniec – dzielenie się zapisem rozgrywki.

Pozostało niewiele rzeczy, których jeszcze nie wiemy o PlayStation 4… - PlayStation 4 bez tajemnic – opublikowano bardzo szczegółowe FAQ - wiadomość - 2013-10-31
Pozostało niewiele rzeczy, których jeszcze nie wiemy o PlayStation 4…

Większość udostępnionych informacji była znana już wcześniej (zapoznacie się z nimi, sięgając do tego artykułu), lecz nie zabrakło i takich, które są nowością. Oto część z nich:

  • Każda gra na płycie Blu-ray będzie wymagała instalacji na dysku twardym (w niektórych przypadkach rozpoczęcie zabawy stanie się możliwe jeszcze w trakcie kopiowania danych).
  • Nie będzie możliwości podłączenia zewnętrznego dysku twardego do PlayStation 4 (choć nic nie stanie na przeszkodzie, by wymienić oryginalny dysk konsoli o pojemności 500 GB na większy).
  • Korzystanie z napędu konsoli do odtwarzania filmów z płyt Blu-ray i DVD stanie się możliwe dopiero po zainstalowaniu aktualizacji 1.50 (dostępnej w dniu premiery urządzenia), a następnie dokonaniu internetowej aktywacji. W razie braku dostępu do Internetu trzeba będzie skontaktować się telefonicznie z działem obsługi klienta firmy Sony Computer Entertainment i poprosić o aktywację drogą pocztową.
  • W momencie debiutu konsoli dzielenie się zapisem rozgrywki będzie możliwe jedynie przy użyciu usług Ustream i Twitch – wsparcie dla serwisu YouTube zostanie wprowadzone w późniejszym terminie. Co ciekawe, konsola będzie stale przechowywać w pamięci ostatnie 15 minut naszych poczynań, dając możliwość wysłania takiego materiału w świat po wciśnięciu przycisku Share na kontrolerze. Niestety, nie będzie możliwości dodania własnego głosu (ani innej ścieżki dźwiękowej) do nagranego filmu – chyba że będziemy go rejestrować w tle podczas zabawy. Ponadto filmów, choć udostępniona zostanie opcja trwałego zapisywania ich na dysku, początkowo nie będzie można kopiować bezpośrednio na inne urządzenia (np. komputer).
  • Nie będzie możliwe odtwarzanie płyt CD-Audio ani uruchamianie przeniesionych na dysk konsoli plików MP3 – muzykę w tle odpalimy jedynie za pośrednictwem opartej na subskrypcji usługi Music Unlimited. Warto jednak wspomnieć, że niezadowolenie użytkowników w tym aspekcie zwróciło uwagę firmy Sony, a Shuhei Yoshida obiecał na Twitterze, że przedłoży sprawę odpowiedniemu zespołowi.
  • Pełne naładowanie baterii DualShocka 4 zajmie około dwóch godzin. Jej wytrzymałość będzie porównywalna z DualShockiem 3.
  • Z zawartości przypisanej do jednego konta skorzysta maksymalnie dwóch użytkowników jednocześnie. Na jednej konsoli będą mogły zalogować się cztery osoby naraz.
  • Nie będzie możliwości zmiany swojego sieciowego ID (lecz nic nie stanie na przeszkodzie, by legitymować się imieniem i nazwiskiem zamiast ksywką). Limit liczby znajomych wzrośnie ze stu do dwóch tysięcy.
  • Na jednej konsoli będzie mogło istnieć do szesnastu kont.
…chyba że chodzi o rzeczy takie jak: na ile przeszkadzający będzie ten świecący pasek na kontrolerze? - PlayStation 4 bez tajemnic – opublikowano bardzo szczegółowe FAQ - wiadomość - 2013-10-31
…chyba że chodzi o rzeczy takie jak: na ile przeszkadzający będzie ten świecący pasek na kontrolerze?

Jak widać, niewiele tu pomyślnych wieści, a sporo mniejszych lub większych rozczarowań. Jednak nie są to raczej bolączki, które postawią spodziewany sukces PlayStation 4 pod znakiem zapytania. O tym, czy konsola firmy Sony rzeczywiście będzie tak dobra, jak się zapowiada, przekonamy się 29 listopada, kiedy to trafi ona na polski rynek (w Ameryce będzie dostępna od 15 listopada). Jej cena wyniesie około 1800 zł.