Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 października 2018, 10:45

autor: AlexB

Opcja zmiany nazwy użytkownika w PlayStation Network w drodze?

Jak dowiedział się serwis Kotaku, firma Sony intensywnie pracuje nad możliwością zmiany nazwy użytkownika w PlayStation Network. Nie wiadomo jednak, kiedy ta funkcja miałaby się pojawić, gdyż zaimplementowanie jej nie jest takie proste.

Odkąd w 2006 roku wystartowała usługa PlayStation Network jej użytkownicy muszą zmagać się z jednym dość irytującym dla niektórych ograniczeniem – brakiem możliwości zmiany nazwy użytkownika. W konsekwencji część osób utknęła na dwanaście lat z pseudonimami, z którymi już się nie identyfikują lub z czasem stały się dla nich wstydliwe. Wygląda jednak na to, że ich sytuacja wkrótce może się zmienić. Jak poinformował serwis Kotaku, obecnie firma Sony intensywnie pracuje nad wprowadzeniem funkcji edycji internetowej „ksywki” na konsolach PlayStation.

Opcja zmiany pseudonimu bez wątpienia umili niektórym życie… - Opcja zmiany nazwy użytkownika w PlayStation Network w drodze - wiadomość - 2018-10-05
Opcja zmiany pseudonimu bez wątpienia umili niektórym życie…

Źródłem tych rewelacji jest czterech pracowników różnych studiów, którzy pragną zachować anonimowość, gdyż oficjalnie nie mogą oni rozmawiać z prasą na ten temat. Trzech z nich zdradziło, że przez ostatnie kilka miesięcy zajmowali się naprawą bugów, zmianą ustawień i upewnianiem się, że ich gry są kompatybilne z planami Sony. Czwarty podzielił się z dziennikarzami Kotaku zdjęciami wewnętrznej dokumentacji, na których widać w profilu PSN opcję „Edit username”.

Niestety nie wiadomo, kiedy dokładnie opcja zmiany nazwy użytkownika miałaby zostać zaimplementowana. Shawn Layden, prezes Sony Interactive Entertainment America, zapytany o nią podczas imprezy PlayStation Experience 2017 odpowiedział, że ma nadzieję, iż za rok nie trzeba będzie się już o to martwić. Teoretycznie zatem powinna być to kwestia maksymalnie dwóch miesięcy, lecz nie można niczego powiedzieć z całą pewnością. Źródła serwisu Kotaku zasugerowały bowiem, że wprowadzenie omawianej funkcji wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jest to konsekwencja sposobu, w jaki pierwotnie zaimplementowano identyfikatory PSN (połączono ID konta z nazwą użytkownika, a nie jakimś uniwersalnie unikalnym identyfikatorem). Dlatego też dostosowywanie starszych gier do możliwości zmiany ksywki jest procesem czasochłonnym i dość skomplikowanym.

…i da pewne pole do popisu. - Opcja zmiany nazwy użytkownika w PlayStation Network w drodze - wiadomość - 2018-10-05
…i da pewne pole do popisu.

Firma Sony odmówiła komentarza w tej sprawie, zatem do podanych informacji należy podchodzić z odpowiednim dystansem. Nie zmienia to jednak faktu, że pojawienie się opcji zmiany nazwy użytkownika w PlayStation Network jest praktycznie pewne. Japoński gigant raczej nie chciałby zostawać za bardzo w tyle za jednym ze swoich największych konkurentów, czyli Microsoftem, który możliwość modyfikacji ksywki w Xbox Live (choć z pewnymi ograniczeniami, gdyż tylko pierwszy raz jest darmowy, a kolejne płatne) wprowadził już jakiś czas temu.