Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 kwietnia 2019, 22:46

autor: aadamus

Oficjalna prezentacja Valve Index, nowych gogli VR

Valve zapowiedziało dziś swoje nowe gogle VR – Valve Index. W czasie prezentacji zdradzono cenę oraz szczegółową specyfikację urządzenia. Sprzęt trafić ma do pierwszych odbiorców 28 czerwca tego roku.

Valve samodzielnie rusza na podbój rynku wirtualnej rzeczywistości. - Oficjalna prezentacja Valve Index, nowych gogli VR - wiadomość - 2019-05-01
Valve samodzielnie rusza na podbój rynku wirtualnej rzeczywistości.

Valve zdecydowało się samodzielnie wkroczyć na rynek gogli VR. Firma Gabe’a Newella zaprezentowała dziś swoje autorskie dzieło w tym segmencie – Valve Index. W założeniu przeznaczone jest ono dla zaawansowanych użytkowników tej technologii. Ma także ułatwić tworzenie nowych produkcji dedykowanych wirtualnej rzeczywistości. Pierwsze egzemplarze mają trafić do nabywców już w czerwcu tego roku.

Valve Index – specyfikacja techniczna

Valve Index pretenduje do miana najnowocześniejszych gogli VR. Wśród zastosowanych technologii znajdą się nowe rozwiązania techniczne. Nacisk ma być położony na jakość elementów. Poniżej znajduje się lista najważniejszych parametrów:

Parametr

Specyfikacja

Rozdzielczość

1440x1600 pikseli na oko, co daje łącznie 2880x1600 pikseli

Częstotliwość odświeżania

Domyślnie 120 Hz. Oferowana jest także wsteczna kompatybilność do 90 Hz i 80 Hz oraz eksperymentalne 144 Hz

Kąt widzenia

Średnio 130°. Dzięki regulowanym soczewkom możliwe jest dostosowanie kąta widzenia

Dźwięk

Głośnik o zakresie częstotliwości od 40Hz do 24KHz, oddalony od ucha; wbudowany układ dwóch mikrofonów o paśmie przenoszenia od 20 Hz do 24 kHz

Śledzenie

Czujniki SteamVR 2.0

W powyższym zestawieniu wyraźnie widać kilka unowocześnień technologii VR. Kąt widzenia w Valve Index jest większy o około 20° niż w HTC Vive. Czujniki SteamVR 2.0 mają zapewnić natomiast większy zasięg oraz poprawić czułość sprzętu.

Zadbano również o kompatybilność sprzętu. Gogle działać będą z podzespołami HTC Vive, HTC Vive Pro, Oculus Rift oraz Windows Mixed Reality. Stacje bazowe natomiast, ze względu na zastosowaną technologię SteamVR Tracking 2.0, współpracować będą tylko z Valve Index i HTC Vive Pro.

Valve Index – wymagania sprzętowe

Minimalne wymagania

  • Procesor: Dual Core z obsługą Hyper-Threading
  • Pamięć RAM: 8 GB RAM
  • Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 970/AMD RX480
  • System operacyjny: Windows 10

Zalecane wymagania

  • Procesor: Quad Core
  • Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 1070

Valve Index – cena i data premiery

Za kompletny zestaw Valve Index VR Kit, w którym znajdują się gogle, dwa kontrolery oraz dwie stacje bazowe, zapłacić będzie trzeba 4669 złotych. W przypadku zakupu samych okularów VR cena wyniesie 2339 złotych. Wszystkie dostępne opcje znaleźć można na platformie Steam. Zważywszy na konkurencję, cena nie wydaje się przesadnie wysoka. Zestaw HTC VIVE Pro Full Kit to obecnie koszt ok. 6000 złotych.

Początkowo Valve Index pojawi się jedynie w USA i Europie. Przedsprzedaż ruszyć ma w maju, a pierwsze egzemplarze trafić mają do klientów 28 czerwca tego roku.