Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 września 2020, 13:40

Oculus Quest 2 - pre-order i ceny zestawu VR od Facebooka

Ruszyła przedsprzedaż Oculus Quest 2. Nowa wersja zestawu VR firmowanego przez Facebooka jest szybsza, lżejsza i będzie dostępna już w październiku.

Oculus Quest 2 - preorder i ceny zestawu VR od Facebooka - ilustracja #1
Oculus Quest 2 jest już dostępny w przedsprzedaży. Źródło: Oculus
W SKRÓCIE:
  • Facebook zaprezentował światu nowy zestaw VR - Oculus Quest 2;
  • Oculus Quest 2 trafia do przedsprzedaży, a premiera ma się odbyć 13 października;
  • jest lżejszy, szybszy i bardziej komfortowy, pojawiają się już pierwsze recenzje, znane są też zachodnie ceny.

Wczoraj Facebook oficjalnie zaprezentował światu swój nowy zestaw rzeczywistości wirtualnej. Oculus Quest 2, bo tak nazywa się nowe urządzenie, jest szybszy, lżejszy i wygodniejszy od poprzednika. Nowe urządzenie trafi do sprzedaży 13 października. Chętni mogą już składać zamówienia preorderowe, a także zapoznać się z szeregiem świeżo zapowiedzianych gier, przygotowywanych z myślą o platformie.

Oculus Quest 2 jest wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon XR2, znacznie mocniejszy od Snapdragona 835 obecnego w poprzedniku. Zwiększono także ilość pamięci RAM z 4 GB do 6 GB. Tym razem ekrany zostały wykonane w technologii LCD (Quest miał OLED’y) i mają dwukrotnie więcej pikseli – rozdzielczość 1832x1920 na oko. W dniu premiery ich odświeżanie będzie wynosić 72 Hz. Nie jest to porywający wynik, konkurencyjne urządzenia oferują 90 Hz (Valve Index nawet 144 Hz). Producent jednak zapewnia, że urządzenie jest kompatybilne z trybem 90 Hz i zostanie on odblokowany w aktualizacji oprogramowania.

Oculus Quest 2 - preorder i ceny zestawu VR od Facebooka - ilustracja #2
Wnętrze Oculus Quest 2. Źródło: Oculus

Istotną rzeczą w przypadku zestawów VR jest waga elementu zakładanego na głowę. W przypadku Quest 2 także wypada to lepiej. Poprzednik ważył 573 g, a nowe urządzenie już „tylko” 503 g. Zmieniono też sposób mocowania Oculusa na głowie (opaskę wykonano z elastycznej tkaniny). Wraz z mniejszą masą znacznie poprawi to komfort użytkowania. Dla zwolenników rozwiązania z poprzednika przygotowano opcjonalne akcesorium, możliwe do dokupienia. Korzystając z niestandardowego zapięcia można przymocować z tyłu zasobnik na dodatkową baterię, która dwukrotnie przedłuży czas pracy urządzenia.

Jak już jesteśmy przy zasilaniu, to warto dodać, że główne urządzenie posiada akumulator, który powinien zapewnić 2 – 3 godziny zabawy. Kontrolery zasilane są bateriami typu AA, po jednej na urządzenie. Tutaj dużo zależy od zastosowanej baterii (lub akumulatora NiMH). Oculus Quest 2 pozwala na dostosowanie soczewek do rozstawu oczu. Nie odbywa się to jednak płynnie, dostępne są trzy ustawienia – 58, 63 lub 68 mm.

Oculus Quest 2 - preorder i ceny zestawu VR od Facebooka - ilustracja #3
Oculus Quest 2 z widocznymi soczewkami. Źródło: Oculus

Zestaw VR będzie dostępny w dwóch wersjach, różniących się objętością wbudowanej pamięci. Pierwsza, z 64 GB na pokładzie, będzie kosztować 349 euro (cena zawiera podatek VAT). Drugą edycję z 256 GB, zakupimy zaś za 449 euro. Choć produkt nie jest jeszcze oficjalnie dostępny, pojawiają się recenzje mediów, które miały już wcześniej styczność z urządzeniem. Oto kilka wybranych:

Wybrane recenzje Oculus Quest 2

Recenzja w portalu Engadget

Recenzent Devindra Hardawar skupia się na wrażeniach z pierwszego uruchomienia i grania w grę na Oculusie i komputerze PC, ponieważ może ono po podłączeniu kablem służyć także jako urządzenie peryferyjne. Zauważył, że ta sama gra uruchomiona na zestawie VR wygląda nieco gorzej, tekstury są mniej wyraźne, a poziomy mają mniej detali. Wynika to z pewnych ograniczeń sprzętowych mobilnej platformy Quest 2.

Niedogodnością jest konieczność połączenia sprzętu z profilem na Facebooku. W pewnym sensie można się było tego spodziewać po urządzeniu firmowanym przez portal Marka Zuckerberga. Jednak dla osób, które nie mają konta na tym portalu i kupiły Oculus Quest 2 (bo np. kolega taki polecił), nagła konieczność internetowej socjalizacji w niebieskim kolorze może wydać się trochę nonsensowna.

Autor recenzji chwali urządzenie za mniejszą masę i lepsze mocowania. Jest wygodniejsze w stosunku do poprzednika, choć regulacja pasków nie jest zbyt intuicyjna i wymaga czasem zdjęcia Oculusa z głowy. Quest 2 podczas długiego grania nieco się nagrzewa, lecz nie w stopniu, który powoduje dyskomfort. Kontrolery są lekkie, dobrze wykonane, a ich design nawiązuje do tych z Oculus Rift.

Oculus Quest 2 pod każdym względem ulepsza oryginał. Ma wyraźniejsze ekrany, bardziej komfortowe mocowanie i jest o wiele bardziej wydajny. Jest to doskonały samodzielny zestaw VR, ale jest również wystarczająco dobry, aby konkurować z droższymi konkurentami po podłączeniu do komputera. Jest to naprawdę najbardziej elastyczny zestaw VR na rynku.

Oculus Quest 2 - preorder i ceny zestawu VR od Facebooka - ilustracja #4
Recenzja Oculus Quest 2. Źródło: Engadget

Recenzja w serwisie Wired

Autor recenzji także zauważa przede wszystkim większą wygodę użytkowania, dzięki mniejszej wadze i bardziej elastycznym paskom. Małym minusem jest to, że urządzenie może się z czasem zsuwać po nosie. Jednak zjawisko to jest sporadyczne i niweluje je odpowiednie wyregulowanie mocowania. Oculus Quest 2 posiada możliwość obsługi bez kontrolerów, wykrywa położenie rąk, jednak jak pisze recenzent:

Jest to bardziej koncepcja niż praktyczna cecha. Niewiele jest gier, które wspierają śledzenie rąk, więc w większości przypadków ograniczyć się trzeba do poruszania po menu Quest 2. Ale nawet coś tak prostego, jak przeglądanie Oculus Store bez użycia rąk, to naprawdę fajne doświadczenie, które sprawia, że jestem podekscytowany przyszłością tej technologii.

Niestety, Oculus Quest 2 wymaga również konta na Facebooku. (…) Inaczej nie będziesz w stanie korzystać z konta Oculus, aby zalogować się do Oculus Store lub skonfigurować Quest 2. (…) I to jest największa wada Quest 2.

Quest 2 to świetny kawałek sprzętu, bezkonkurencyjny w przestrzeni VR, ale upewnij się, że dokonujesz świadomego zakupu. Polecam przeczytać na Facebooku o kontrowersjach, zwłaszcza jak firma radzi sobie (a robi to źle) z danymi użytkownika.

Oculus Quest 2 - preorder i ceny zestawu VR od Facebooka - ilustracja #5
Zrzut ekranu z menu Oculus Quest 2. Źródło: Wired