Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 lutego 2018, 18:22

autor: Amadeusz "ElMundo" Cyganek

Nvidia Turing – szykują się karty do kopania kryptowalut. Układy do gier będą tańsze?

Nvidia ma niemały problem z kopaczami kryptowalut, którzy w wydatny sposób wpływają na dostępność kart grafiki oraz ogromny wzrost cen modeli z rodziny GeForce. Najnowsze informacje wskazują jednak, że firma będzie chciała pogodzić obydwie zwaśnione strony – graczy i wydobywców wirtualnych walut.

Kilka dni temu informowaliśmy Was o pierwszych pogłoskach dotyczących układów Nvidia Ampere, które miałyby zasilić nową generację kart graficznych tego producenta, a w szczególności modeli GTX 2070/2080 – co więcej, ich premiera jest zapowiadana na połowę tego roku. Jak się jednak okazuje, to nie koniec ciekawych nowinek z obozu zielonych – firma wciąż bowiem próbuje znaleźć rozwiązanie problemów związanych z ograniczoną dostępnością kart na rynku. Wygląda na to, że koncern spróbuje pogodzić interesy obydwu kluczowych grup klientów w najlepszy możliwy sposób.

Nvidia Turing – szykują się karty do kopania kryptowalut. Układy do gier będą tańsze? - ilustracja #1

Nieoficjalne informacje mówią bowiem o tym, że już niebawem Nvidia zaprezentuje nową linię kart graficznych o kodowej nazwie Turing, której przeznaczeniem będzie osiągnięcie maksymalnej wydajności w procesach wydobywania kryptowalut oraz obsługi technologii blockchain. Rdzeń zastosowany w tych układach byłby więc skupiony na wydobywaniu pełni mocy przez długi czas, na dalszym planie pozostawiając zapewne energooszczędność układu.

Choć to dopiero pogłoski, to brzmią one naprawdę bardzo wiarygodnie. Wątpliwe bowiem, by Nvidia była w stanie zwiększyć produkcję kart graficznych na tyle, by ich cena została ustabilizowana na przyzwoitym poziomie, a większa część dostaw trafiła w ręce graczy. Wypuszczenie na rynek rodziny układów dedykowanych kopaczom kryptowalut zdecydowanie pozwoliłoby odciągnąć uwagę osób parających się wydobywaniem wirtualnej waluty od modeli zaprojektowanych głównie do obsługi najnowszych gier, co w prostej linii przełożyłoby się na ich zwiększoną dostępność.

Nvidia Turing – szykują się karty do kopania kryptowalut. Układy do gier będą tańsze? - ilustracja #2

Nieprzypadkowe wydaje się także nazewnictwo nowej linii układów – bierze się ono od Alana Turinga, brytyjskiego kryptologa, który w czasach II wojny światowej (bazując głównie na osiągnięciach polskich badaczy - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego) zbudował słynną maszynę Turinga pozwalającą na bardzo szybkie łamanie zaszyfrowanego kodu Enigmy. To także człowiek, którego uważa się za pioniera nauk informatycznych. Kryptolog, kryptowaluty - wszystko się zgadza.

Prezentacja układów z rodziny Nvidia Turing miałaby odbyć się już niebawem, bo 26 marca podczas dorocznej GPU Technology Conference. Cóż, czekamy na konkrety – zapowiadają się naprawdę ciekawe tygodnie.