Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 października 2015, 09:22

autor: Góral

Nvidia - częste aktualizacje sterowników tylko przez GeForce Experience

Firma Nvidia zdradziła, że w połowie grudnia bieżącego roku w życie wejdzie nowy system udostępniania sterowników. Na częste aktualizacje, zapewniające lepszą wydajność nowych gier, mogą liczyć tylko użytkownicy programu GeForce Experience, a na stronie GeForce.com sterowniki będą udostępniane raz na kwartał.

Firma Nvidia zamierza wprowadzić kontrowersyjny sposób dostarczania nowych sterowników do swoich kart grafiki. Obecnie „zieloni” bardzo często, właściwie w okolicach premiery każdego ważniejszego tytułu, wypuszczają aktualizacje, które poprawiają wydajność układów GeForce podczas współpracy z rzeczonymi grami. Sielanka ta jednak wkrótce się zakończy. No dobra, może nie do końca, gdyż firma w dalszym ciągu zamierza publikować tego typu sterowniki, z tym wyjątkiem, że począwszy od grudnia bieżącego roku mają one być dostępne tylko dla użytkowników programu GeForce Experience, którzy dodatkowo się zarejestrują. Warto także wspomnieć, że na GeForce.com sterowniki dalej będą publikowane, jednak mają być wypuszczane tylko raz na kwartał i skupią się na eliminowaniu błędów, nowych funkcjach, zaktualizują zabezpieczenia itd.

Nvidia - częste aktualizacje sterowników tylko w GeForce Experience - ilustracja #1

O ile program GeForce Experience sam w sobie nie jest zły i posiada szereg ciekawych funkcji (możliwość nagrywania, strumieniowania, automatyczne pobieranie sterowników, optymalizowania ustawień graficznych itd.) tak sztuczne zwiększanie jego popularności z pewnością niejednej osobie będzie przeszkadzać. Sean Pelletier, starszy menadżer produktu w firmie Nvidia, wyjaśnił, że chodzi o udobruchanie dwóch typów graczy:

„Z jednej strony mamy osoby, które grają okazyjnie, używając komputerów głównie do zadań codziennych. Oni nie chcą być zalewani sterownikami. Z drugiej strony mamy jednak graczy entuzjastów, którzy ekscytują się możliwością wstępnego pobrania gry, którzy chcą bawić się w dniu premiery z wszystkimi bajerami. To właśnie w tę grupę celujemy ze sterownikami Game Ready, a GFE ma być ich jedynym źródłem”.

Dodatkowo ujawniono, że większość graczy (ponad 90% osób) korzystających z kart Nvidii i tak pobiera sterowniki przez GeForce Experience, więc dla nich nie zmieni się prawie nic (oprócz konieczności rejestracji). Warto jednak wziąć pod uwagę pewien problem. Sterowniki, jak każde inne oprogramowanie, potrafią czasami sprawiać rozmaite problemy. Do tej pory w razie kłopotów wystarczyło je po prostu odinstalować i pobrać wcześniejszą wersję driverów. Teraz, skoro na stronie GeForce.com sterowniki udostępniane będą raz na kilka miesięcy w zubożałej wersji, trzeba będzie ratować się w trudnych sytuacjach przestarzałym oprogramowaniem. Warto również mieć na względzie, że GeForce Experience także potrafi dać ciała i sprawiać problemy z zainstalowaniem sterowników przy jego pomocy. Czas pokaże, co z tego wszystkiego wyniknie.

Nie znamy jeszcze dokładnej daty startu nowego systemu rozprowadzania sterowników, ale Pelletier zapewnił, że wejdzie on w życie najpewniej w połowie grudnia.