Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 lipca 2021, 13:11

autor: Sodar

Nowy procesor Intela zdecydowanie szybszy od Ryzenów; wyciekł benchmark CPU Alder Lake

Wyciekł benchmark nowego procesora Intel i9-12900K. Model z nadchodzącej generacji Alder Lake może być nawet o 25% szybszy od topowego Ryzena 5950X. Premiera jeszcze w tym roku.

W SKRÓCIE:
  • procesor Intela z generacji Alder Lake może być nawet o 25% szybszy od flagowca AMD – Ryzena 9 5950X;
  • tak sugeruje benchmark pochodzący z przecieku.

Czyżby Intel miał znów przejąć pałeczkę pierwszeństwa? Użytkownik Twittera Raichu (autor wielu przecieków dot. procesorów) opublikował benchmark, z którego wynika, że procesor Core i9-12900K z nowej generacji Alder Lake może być szybszy nawet o 25% od topowego modelu AMD Ryzen 9 5950X.

Wydajność wielordzeniowa w Cinebench R20 wyniosła 11 600 punktów – dla porównania Ryzen 9 5950X osiąga w tym przypadku wynik 10 480 pkt. To więcej o około 11%. Ciekawiej wygląda wydajność jednordzeniowa – rezultat to 810 pkt, czyli o niemal 25% więcej od wspomnianego Ryzena (650 pkt). Takie różnice mogą wynikać z konstrukcji procesora Intela i9-12900K. Składać się on ma z dwóch rodzajów rdzeni – jednowątkowych Gracemont i wielowątkowych Golden Cove.

Nowy procesor Intela zdecydowanie szybszy od Ryzenów; wyciekł benchmark CPU Alder Lake - ilustracja #1
Podsumowanie informacji o Alder Lake (głównie przecieki). Źródło: WCCFTech

Egzemplarz procesora, z którego testu pochodzi przeciek, może być próbką inżynieryjną, więc wydajność finalnej wersji zapewne będzie się różnić. Premiera konsumenckiej wersji procesorów Intela generacji Alder Lake (m.in. obsługa DDR5, PCI-Express 5.0 i desktopowe 10 nm) ma odbyć się jeszcze w tym roku. Ostateczne wyniki pokażą pierwsze testy, ale zdaje się, że AMD ma powody do niepokoju.

Nowy procesor Intela zdecydowanie szybszy od Ryzenów; wyciekł benchmark CPU Alder Lake - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.