Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 stycznia 2016, 11:25

autor: Meehow

Nowe Radeony ukażą się w połowie tego roku

Firma AMD ujawniła czwartą generację architektury GCN o nazwie kodowej Polaris. Dzięki zastosowaniu procesu technologicznego 14 nm FinFET, Radeony mają być o wiele bardziej energooszczędne względem konkurencji. Pierwsze układy graficzne z nowej serii trafią na rynek w połowie bieżącego roku.

Nowe Radeony powstaną w oparciu o proces technologiczny 14 nm FinFET. - Nowe Radeony ukażą się w połowie tego roku - wiadomość - 2016-01-05
Nowe Radeony powstaną w oparciu o proces technologiczny 14 nm FinFET.
GCN 4.0 „Polaris” w skrócie:
  • Znacznie mniejszy pobór mocy.
  • Wsparcie złącz HDMI 2.0a i DisplayPort 1.3.
  • Sprzętowe (de)kodowanie H.265 (4K).

Firma AMD ujawniła kolejną, czwartą wersję opracowanej przez siebie architektury Graphics Core Next (GCN) o nazwie kodowej „Polaris”. Oparte o nią Radeony będą produkowane zgodnie z procesem technologicznym 14 nm FinFET, co przełoży się na większą wydajność energetyczną, a więc mniejsze zużycie prądu. W opublikowanym wczoraj filmiku zademonstrowano porównanie dwóch identycznych zestawów komputerowych z pewną różnicą: jeden wyposażony został w kartę grafiki opartą o architekturę Polaris, drugi zaś w układ GeForce GTX 950 produkcji firmy NVIDIA. Na rzeczonych pecetach uruchomiono grę Star Wars: Battlefront przy średnich ustawieniach wizualnych, zapewniających płynność rozgrywki na poziomie 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p. Pobór mocy obu blaszaków wypadł zdecydowanie na korzyść pierwszego, który zadowalał się 86 watami, natomiast apetyt drugiego opiewał na 140 watów (oba wyniki przedstawiają wartości średnie). Warto przy tym zaznaczyć, że w obu przypadkach procesor (i7 4970K) pracował w trybie zasilania ograniczonego do 80% maksimum.

Po rzeczonych kartach grafiki możemy się również spodziewać wsparcia złącz HDMI 2.0a i DisplayPort 1.3 oraz sprzętowego (de)kodowania w standardzie H.265 do rozdzielczości 4K. Wieść niesie, że pojawią się modele wyposażone zarówno w pamięci GDDR5, jak i HBM/HBM2 (o których pisaliśmy jeszcze przed zapowiedzią serii Fury) – zapewne w zależności od przedziału cenowego.

Według oficjalnej zapowiedzi, nowych Radeonów w katalogu firmy AMD należy oczekiwać w połowie bieżącego roku. Jeśli łakniecie bardziej technicznego podejścia do sprawy, polecamy opracowanie autorstwa serwisu PurePC.pl.