Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 stycznia 2022, 11:15

autor: Piotr "Bazowski" Sadowski

Niedobór PS5 powoduje zwiększenie produkcji PS4

Problemy z dostępnością PlayStation 5 ciągną się już od dłuższego czasu. Sony, chcąc poradzić sobie z niedoborem sprzętu, postanowiło przedłużyć produkcję starszej generacji konsol.

Jak podaje Bloomberg, Sony będzie wytwarzać nowe egzemplarze PlayStation 4 jeszcze przez cały 2022 rok. Początkowo planowano zakończyć produkcję wraz z końcem ubiegłego roku, jednak firma stwierdziła, że jej kontynuowanie pozwoli uzupełnić braki w dostawach i utrzymać graczy w ekosystemie PlayStation. Problemy z dostępnością PS5 wynikają m.in. z tego, że wytwarzanie nowoczesnych chipów, będącym kluczowym elementem konsoli, jest znacznie trudniejsze z powodu pandemii. Starsza generacja używa mniej zaawansowanych podzespołów, przez co jest prostsza w produkcji i stanowi przyjazną dla budżetu alternatywę dla PS5.

Jeszcze w 2019 roku Szef PlayStation Jim Ryan zaznaczał, że Sony chce skupić całą moc przerobową na najnowszej konsoli. Jednak rzeczywistość skorygowała te plany. Pandemia koronawirusa spowolniła procesy produkcyjne w branży gier, jednocześnie zwiększając zapotrzebowanie na sprzęt. Sprawiło to, że brakuje nawet najbardziej podstawowych komponentów. Sony ma nadzieję, że wytworzenie większej liczby PS4 zmniejszy presję na produkcję PS5. Firma planuje wyprodukować około miliona nowych PS4 w ciągu roku, przy czym jest skłonna dostosować liczbę jednostek w zależności od popytu.

PlayStation 5 kupisz na Allegro

PlayStation 4 jest jedną z najlepiej sprzedających się konsol w historii – do tej pory sprzedano 116 milionów sztuk. Platforma powstała jednak w 2013 roku i po prawie dziesięciu latach przeskok na nową generację jest wręcz konieczny. Co ciekawe, choć gry pozostają największym źródłem przychodów Sony, firma przygotowuje się także do wydania nowego zestawu do wirtualnej rzeczywistości, aby wykorzystać przyszłe gry i aplikacje w tak zwanym metaverse, oraz rozważa uruchomienie sprzedaży własnych pojazdów elektrycznych.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.