Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 czerwca 2021, 13:02

autor: NowaGeneracja

Nie wejdziesz do pracy bez uśmiechu - przynajmniej w chińskim oddziale Canona

Oddział Canona w Chinach używa kamer opartych na AI, by zmuszać pracowników do częstego uśmiechania się. Powodem ma być podnoszenie morale pracowników.

W SKRÓCIE:
  • Chiński oddział Canonu wykorzystuje kamery oparte na AI, które umożliwiają pracownikom wykonywanie czynności (np. wchodzenie do pomieszczeń) dopiero, gdy się uśmiechną.
  • Wprowadzenie takiego rozwiązania jest motywowane chęcią podniesienia morale u pracowników, którzy uśmiechając się, mieliby być bardziej zadowoleni.

Niedawny raport Financial Times na temat inwigilacyjnej technologii Chin wspomniał o poczynaniach tamtejszego oddziału firmy Canon, stosującego kamery wspierane przez sztuczną inteligencję w celu wywierania na pracownikach obowiązku uśmiechania się. I nie chodzi tutaj o momenty ich interakcji z klientami, ale zwyczajnie funkcjonowanie na terenie budynku.

Z raportu wynika, że firma stosuje kamery oparte na AI choćby przy drzwiach do różnych pomieszczeń. Aby uzyskać pozwolenie na wejście, pracownik musi się uśmiechnąć w kierunku obiektywu. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy chce zapisać spotkanie w systemie. Wykorzystywanie tego typu technologii ma być motywowane podnoszeniem morale pracowników, jako że badania potwierdzają, iż przyjmowanie konkretnych wyrazów twarzy wywołuje w ludziach konkretne uczucia – np. uśmiechanie wyzwala w mózgu hormony szczęścia.

Oczywiście, istnieje również druga, bardziej kontrowersyjna strona tego samego medalu. Kamery używane w celu wymuszania uśmiechu u pracowników poza budowaniem relacji z klientami to kolejny etap ścisłego kontrolowania ludzi i walki o ich wydajność. Firmy prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań, mających na celu zwiększyć profity – nawet za cenę dobrego samopoczucia ich pracowników. Pytanie brzmi, jak daleko zabrną i kto będzie kontrolował ich poczynania.

Nie wejdziesz do pracy bez uśmiechu - przynajmniej w chińskim oddziale Canona - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.