Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 marca 2017, 10:58

autor: AlexB

Nadszedł koniec PlayStation 3

Jak możemy się dowiedzieć z oficjalnej japońskiej strony PlayStation, Sony zamierza zakończyć produkcję konsoli PlayStation 3 w Kraju Kwitnącej Wiśni. Ma to nastąpić jeszcze w marcu.

Dni konsoli PlayStation 3 najprawdopodobniej są już policzone. Na oficjalnej japońskiej stronie PlayStation (via Gematsu) podano, że kolejne partie ostatniej produkowanej wersji konsoli (z dyskiem 500 GB) niedługo przestaną być wysyłane do sklepów, co dość jasno sugeruje, że Sony podjęło decyzję o zamknięciu taśm produkcyjnych dla starego, poczciwego PS3. Nie wiadomo na razie, kiedy dokładnie to nastąpi, lecz jak zasugerował na Twitterze właściciel jednego z japońskich sklepów z grami, powołujący się na wiadomość, którą otrzymał od Sony, ma to nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Po niemal 11 latach PlayStation 3 może udać się na zasłużony spoczynek. - Nadszedł koniec PlayStation 3 - wiadomość - 2017-03-20
Po niemal 11 latach PlayStation 3 może udać się na zasłużony spoczynek.

Teoretycznie informacja ta wcale nie musi oznaczać śmierci PlayStation 3. Odnosi się ona do konkretnego modelu, który jako jedyny jest obecnie produkowany. Zawsze może być on zastąpiony przez inny. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, zważywszy na to, że w ostatnim okresie nie pojawiły się żadne plotki na temat odświeżonej wersji „trójki”, a Sony wszystkie swoje siły skupia obecnie na rozwoju PlayStation 4. Poza tym zakończenie jej produkcji w tym roku potwierdzają słowa Kena Kutaragiego, „ojca” marki PlayStation, który jeszcze w 2005 roku stwierdził, że PS3 będzie żywotne przez około dziesięć lat (czyli trzy lata krócej od PlayStation 2). Dziesiąta rocznica pojawienia się tej konsoli na rynku miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku.

Z PlayStation 3 wiąże się mnóstwo dobrych wspomnień. - Nadszedł koniec PlayStation 3 - wiadomość - 2017-03-20
Z PlayStation 3 wiąże się mnóstwo dobrych wspomnień.

Wraz z końcem produkcji PlayStation 3 na dobre zakończy się również pewna epoka. To właśnie na tej platformie narodziły się takie marki jak Uncharted, The Last of Us czy Souls. Do historii branży przejdzie również jej zażarta rywalizacja z Xboksem 360 od Microsoftu. Można odczuwać zatem smutek z powodu decyzji Sony, lecz nie można mieć do tej japońskiej firmy specjalnych pretensji. Siódma generacja konsol z dnia na dzień coraz bardziej traci bowiem na znaczeniu. Zamknięcie linii montażowych nie oznacza jednak, że konsole nagle znikną z półek sklepowych. Lecz niestety, bardzo prawdopodobny jest scenariusz, w którym wraz z zakończeniem produkcji konsoli w Kraju Kwitnącej Wiśni, z czasem zacznie wygasać również sprzedaż w pozostałych rejonach świata. Dodatkowo Sony będzie powoli wycofywało się ze wsparcia dla gier na nią oraz przestanie wypuszczać aktualizacje jej oprogramowania. Jeśli tak się stanie, z pewnością będzie to ogromne utrudnienie dla miłośników PlayStation 3.