Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 października 2020, 19:15

autor: Ender

MSI spekulowało własnymi kartami RTX 3090 na eBayu

Gracze odkryli, że firma MSI spekulowała własnymi modelami kart GeForce RTX 3090 i 3080, sprzedając je z przebitką w serwisie aukcyjnym eBay. Poszukiwane przez graczy GPU były wystawione przez jeden z oddziałów sprzedaży spółki.

Karty GeForce RTX 3080 i 3090 to jedne z najgorętszych i najbardziej poszukiwanych urządzeń na rynku sprzętu komputerowego. Te niezwykle atrakcyjne układy są obecnie bardzo trudne do znalezienia w normalnej sprzedaży i, jak już wiemy, sytuacja ta nieprędko ulegnie zmianom. Niezwykłe zainteresowanie nowymi GPU Nvidii wykorzystują oczywiście wszelkiej maści spekulanci handlujący w serwisach aukcyjnych. Mało kto jednak spodziewałby się, że dołączą do nich również sami producenci układów.

Jeden z użytkowników serwisu Reddit odkrył, że na eBayu w najlepsze wyprodukowanymi przez siebie RTX-ami handlowało MSI, za pośrednictwem konta Starlit Partner. Należy ono do oddziału spółki o tej samej nazwie, który zajmuje się bezpośrednią sprzedażą detaliczną sprzętu komputerowego.

Niedługo po tym, jak stało się głośno o całej sprawie, MSI opublikowało oficjalne oświadczenie. Według spółki doszło w tym przypadku do błędu w systemie magazynowym. Na jego skutek Starlit Partner otrzymał dostęp do nowych kart, co skrzętnie wykorzystał, wystawiając je na sprzedaż ze sporą przebitką. Wszyscy poszkodowani klienci handlowca mają otrzymać zwrot pieniędzy.

Starlit Partner jest indywidualnym oddziałem sprzedaży pracującym dla MSI. Zajmuje się on dystrybucją nadwyżek magazynowych oraz sprzętu po naprawach gwarancyjnych i normalnie nie otrzymuje nowych produktów, takich jak karty graficzne z serii GeForce RTX 3000. Dlatego też przeprowadziliśmy wewnętrzne śledztwo. W jego trakcie odkryliśmy, że doszło do pomyłki w naszym systemie informatycznym. Za jej sprawą Starlit miał dostęp do urządzeń, którymi nie powinien handlować.

Starlit Partner został poinstruowany, by skontaktować się ze swoimi klientami, którzy kupili wspomniane karty, i zaoferować im dwie opcje do wyboru. Albo odeślą oni nabyty produkt, otrzymując pełen zwrot poniesionych kosztów, albo dostaną zwrot różnicy pomiędzy zapłaconą kwotą a sugerowaną ceną detaliczną GPU. W przyszłości MSI ma zamiar prowadzić dokładniejszą kontrolę, która zapobiegnie tego typu incydentom.

Ile prawdy znajduje się w oświadczeniu MSI, pozostanie z pewnością nierozstrzygniętą kwestią. Jedno jest pewne, RTX-y sprzedawane przez konto Starlit Partner rozchodziły się jak ciepłe bułeczki, a klienci ochoczo za nie przepłacali. Karta MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio dostępna była np. za 1359 dolarów, a więc o 600 dolarów więcej, niż wynosi jej normalna cena detaliczna.

Jeden z modeli wystawionych przez Starlit. Wszystkie karty RTX 3000 zniknęły już z katalogu sprzedawcy. - MSI spekulowało własnymi kartami RTX 3090 na eBayu - wiadomość - 2020-10-07
Jeden z modeli wystawionych przez Starlit. Wszystkie karty RTX 3000 zniknęły już z katalogu sprzedawcy.
  1. Oficjalna strona MSI

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-07

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.