Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 lutego 2019, 09:32

autor: Aquma

Microsoft radzi, by porzucić Internet Explorer

Firma Microsoft opublikowała wpis blogowy, w którym zwraca się do firm nadal korzystających z przeglądarki Internet Explorer i prosi, by postawiły na bardziej nowoczesną technologię.

Microsoft prosi, by pozwolić Internet Explorerowi odpocząć. - Microsoft radzi, by porzucić Internet Explorera - wiadomość - 2019-02-11
Microsoft prosi, by pozwolić Internet Explorerowi odpocząć.

W SKRÓCIE:

  1. Microsoft zachęca firmy do rezygnacji z Internet Explorera na rzecz nowoczesnej przeglądarki;
  2. korzystanie z przestarzałej technologii tworzy problemy dla innych podmiotów i utrudnia innowację;
  3. większość wersji Internet Explorera nie jest też oficjalnie wspierana.

Firma Microsoft opublikowała notkę blogową, w której prosi użytkowników przeglądarki Internet Explorer, by… zmienili program i pozwolili wiekowej aplikacji odejść na emeryturę. Wpis jest kierowany do firm, które często zalecają korzystanie z Internet Explorera jako podstawowej przeglądarki.

Zdaniem autora wpisu, Chrisa Jacksona, podejście tego typu tworzy tzw. „dług technologiczny” i jest źródłem sporych problemów dla firm i programistów. Chodzi tutaj o sytuację, w której dane przedsiębiorstwo wybiera IE dla wygody, decydując się tym samym na korzystanie z bardzo przestarzałej technologii i utrudniając innowację zarówno swoim własnym specom od IT (jeśli takowych zatrudnia), jak i podmiotom, z którymi współpracuje – ponieważ muszą dostosować do niej swoje standardy.

Wspomniany deweloper Microsoftu przestrzega, że takie podejście odcina firmę od nowoczesnych aplikacji i rozwiązań, które są dostępne wyłącznie dla współczesnych przeglądarek.

Widzicie, Internet Explorer jest rozwiązaniem stawiającym na kompatybilność. Nie obsługuje on nowych standardów internetowych i choć wiele stron działa dobrze, programiści w dzisiejszych czasach w zasadzie nie testują swoich aplikacji na Internet Explorerze. Testują na nowoczesnych przeglądarkach. Tak więc, gdybyśmy kontynuowali nasze poprzednie podejście (traktowanie Internet Explorera jako podstawę, a nie wyjątek - red.), skończyłoby się na scenariuszu, w którym, optymalizując wykorzystywane rozwiązania, nie jesteś w stanie używać nowych aplikacji. A ponieważ nowe aplikacje pojawiają się z coraz większą częstotliwością, chcemy Ci pomóc, abyś nie musiał rezygnować z coraz większej części sieci! - czytamy w notce.

Warto odnotować, że przesiadka na nowoczesną przeglądarkę znacząco zwiększa także bezpieczeństwo korzystania z sieci. Program Internet Explorer w wersji 8, 9 i 10 od 2016 roku nie jest już wspierany przez swoich twórców kolejnymi poprawkami, więc ewentualne luki bezpieczeństwa nigdy nie zostaną załatane (nie dotyczy to co prawda „jedenastki”, ale z niej również warto zrezygnować na rzecz choćby Firefoksa, Chrome czy Edge).

  1. Microsoft – strona oficjalna