Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 stycznia 2019, 12:14

autor: Aquma

Microsoft obcina funkcjonalność Media Player w Windows 7

Firma Microsoft poinformowała, że program Windows Media Player w wersji dedykowanej systemowi Windows 7 utraci wsparcie dla metadanych. Zmiany obejmą także aplikację Windows Media Center.

Media Player z ograniczeniami na Windows 7. - Microsoft obcina funkcjonalność Media Player w Windows 7 - wiadomość - 2019-01-29
Media Player z ograniczeniami na Windows 7.

W SKRÓCIE:

  1. Microsoft rezygnuje ze wsparcia dla metadanych w przypadku programu Windows Media Center dedykowanego systemom Windows 7, Windows 8 oraz Windows 8.1;
  2. na najstarszym z wymienionych OS zmiana obejmie także aplikację Windows Media Player.

Firma Microsoft ogłosiła w zeszły piątek, że planuje zakończyć wsparcie dla tzw. metadanych w wersjach programów Windows Media Player oraz Windows Media Center dedykowanych starszym systemom operacyjnym: Windows 7, Windows 8 oraz Windows 8.1. Zmiana dotknie najmocniej użytkowników „siódemki” – funkcja zostanie usunięta całkowicie z obydwu aplikacji. W przypadku pozostałych wymienionych systemów metadane nie będą wspierane w programie Windows Media Center, ale Media Player będzie działał tak, jak dotychczas.

Utrata wsparcia dla metadanych oznacza, że osoby korzystające z WMP w systemie Windows 7, oglądając filmy lub słuchając muzyki z wykorzystaniem wspomnianej aplikacji, nie otrzymają dostępu do podstawowych informacji na temat danego dzieła – np. tytułu, gatunku, wykonawców (w przypadku filmów reżysera i aktorów). Program nie pobierze też obrazka (np. okładki albumu) przypisanego do danego tytułu lub utworu. Zmiana obejmie wyłącznie pliki uruchamiane w przyszłości – dotychczas ściągnięte metadane, dotyczące posiadanych już utworów, nie będą usuwane.

W przypadku Windows 7 niektóre informacje nie będą już widoczne w programie Windows Media Player.
W przypadku Windows 7 niektóre informacje nie będą już widoczne w programie Windows Media Player.

Warto przypomnieć, że system operacyjny Windows 7 w styczniu wszedł w ostatni rok swojego oficjalnego, rynkowego życia – wsparcie dla tej wersji OS Microsoftu zostanie oficjalnie zakończone w styczniu 2020 roku. To prawdopodobnie dobry moment, by rozpatrzyć przesiadkę na najnowszą wersję „okienek” – choć brak wsparcia dla metadanych, sam w sobie, nie jest wielkim problemem (zawsze można używać innego programu), to jednak nie da się wykluczyć, że z czasem użytkownicy starszych systemów będą musieli się pogodzić z innymi utrudnieniami.

  1. Microsoft – strona oficjalna