Kwantowy Internet będzie teleportował nasze dane

Prace nad Internetem kwantowym cały czas trwają, a jedna z firm zajmujących się tym tematem uzyskała przełomowe osiągnięcie w tej dziedzinie.

nauka
Marcin "Nicek" Nic26 maja 2022
22

Źródło: Unsplash / Michael Dziedzic

Z artykułu opublikowanego przez Nature wynika, że naukowcom udało się przesłać informację kwantową z jednej sieci kwantowej do drugiej. Jak sami określają, proces przypomina teleportację, znaną z filmów science fiction.

W jaki sposób dokonano tego przełomu?

Do przesłania informacji wykorzystano dane kodowane w formie kubitów, czyli najmniejszych jednostkek informacji kwantowej (via ScienceDaily). W przeprowadzonych przez zespół badawczy z Uniwersytetu Technicznego w Delfcie testach użyto splątania, czyli jednej z właściwości fizyki kwantowej. Pozwoliło ono na połączenie dwóch kubitów, a zmiany wprowadzane w jednym z nich odzwierciedlone zostały w drugim.

Zespół pod przewodnictwem Ronalda Hansona stworzył sieć, składającą się z kubitów ułożonych w trzech węzłach. Zostały one przez naukowców nazwane kolejno: Alice, Bob i Charlie (via Tom’s Hardware).

Wykonana przez Holendrów „teleportacja” była podzielona na trzy etapy. Pierwszym z nich było przygotowanie „teleportera”. Oznacza to, że uzyskano stan splątania pomiędzy Alice i Charlie’em. Nie miały one jednak bezpośredniego połączenia, a komunikacja między nimi zachodziła pośrednio z wykorzystaniem Boba.

Drugim krokiem było stworzenie specjalnej informacji kwantowej wykorzystanej do „teleportacji”. Był za to odpowiedzialny Charlie, a naukowcy powtórzyli cały eksperyment dla różnych wartości bitów kwantowych.

Ostatnim krokiem była faktyczna „teleportacja” z Charlie’ego do Alice. W tym celu dokonano pomiaru z komunikatem na procesorze kwantowym Charlie’ego i na połowie stanu splątanego. W wyniku tego pomiaru informacja zniknęła po stronie Charlie’ego i pojawiła się po stronie Alice.

Wydarzenie to śmiało można określić mianem przełomu, bowiem do tej pory splątanie sieciowych kubitów możliwe było wyłącznie w przypadku bezpośrednich połączeń. Jest to więc pierwszy przypadek teleportacji kwantowej pomiędzy dwoma, niepołączonymi bezpośrednio ze sobą kubitami.

Jak osiągnięcie holenderskich naukowców wpłynie na rozwój technologii?

Osiągnięcie to otwiera drogę do wielostronnej, a co najważniejsze, bezpiecznej komunikacji. Dzieje się to w wyniku działania zwanego w fizyce kwantowej mianem „efektem obserwatora”. Każdy, kto próbuje przechwycić, a nawet jedynie odczytać informacje kubitowe, doprowadziłby do ich zniszczenia w wyniku błędu w obliczeniach.

Należy jednak pamiętać, że informatyka kwantowa nadal jest dość młodą dziedziną, nieustannie rozwijaną przez naukowców na całym świecie. Stworzenie prawdziwej sieci kwantowej może doprowadzić do skonstruowania internetu kwantowego z prawdziwego zdarzenia. Dzięki temu informacje mogłyby być aktualizowane tylko z jednej fizycznej lokalizacji, na przykład z siedziby producenta, a sama komunikacja byłaby odporna na czynniki zewnętrzne.

POWIĄZANE TEMATY: nauka Internet ciekawostki wynalazki

Marcin "Nicek" Nic

Marcin "Nicek" Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w końcu wylądował w GRYOnline.pl. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Miłośnik NBA, który uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

Patrząc na cenę i specyfikację tego modelu, nie dziwi mnie, że Motorola jest królową smartfonów

Patrząc na cenę i specyfikację tego modelu, nie dziwi mnie, że Motorola jest królową smartfonów

ASUS ROG Ally dostał bardzo ważną aktualizację, nowa funkcja może dodać sporo klatek w grach

ASUS ROG Ally dostał bardzo ważną aktualizację, nowa funkcja może dodać sporo klatek w grach

Nowe karty graficzne AMD użyją „wolnej” pamięci, to spore rozczarowanie

Nowe karty graficzne AMD użyją „wolnej” pamięci, to spore rozczarowanie

Lepsze celowanie w strzelankach: to powinieneś robić z każdym gamepadem

Lepsze celowanie w strzelankach: to powinieneś robić z każdym gamepadem

O co chodzi z darmowym dronem z Temu i dlaczego łatwiej znaleźć igłę w stogu siana

O co chodzi z darmowym dronem z Temu i dlaczego łatwiej znaleźć igłę w stogu siana