Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 września 2013, 11:01

autor: Góral

Kontroler Steam okiem twórców gier

Serwis Gamasutra zebrał opinie twórców gier, którzy mieli już okazję pobawić się kontrolerem Steam, dzięki czemu poznaliśmy kilka nowych informacji na temat tego urządzenia.

Wczoraj miała miejsce zapowiedź kontrolera firmy Valve. Urządzenie wywołało niemałe poruszenie wśród graczy, gdyż radykalnie zmieni podejście do sterowania przy użyciu pada (brak gałek analogowych, niecodzienne rozłożenie przycisków, panele dotykowe, itd.). W serwisie Gamasutra ukazał się ciekawy artykuł, w którym zebrano opinie niezależnych deweloperów, mających już okazję obcować z nowym gadżetem.

Kontroler Steam pozbawiony będzie gałek analogowych. - Kontroler Steam okiem twórców gier - wiadomość - 2013-09-28
Kontroler Steam pozbawiony będzie gałek analogowych.

Jednym z wybrańców okazał się Dan Tabar ze studia Data Realms (twórcy gry Planetoid Pioneers). Stwierdził on, że:

„Valve naprawdę stara się wszystko przemyśleć. (…) Pytają się, czy rzeczywiście potrzebujemy gałek analogowych? Dlaczego w normalnym kontrolerze palce umieszczone z tyłu właściwie nic nie robią? Dlaczego nie ma tam łopatek?”

Kontroler według Tabara jest bardzo „elastyczny”. Jedną z jego ciekawszych funkcji jest możliwość konfigurowania poszczególnych stref na panelach dotykowych. Przykładowo można przypisać kombinację klawiszy Shift + W na jego samą górę, co spowoduje bieg postaci w pierwszoosobowej strzelance. Oczywiście to tylko jedna z wielu opcji, ponieważ sprzęt pozwoli na „niemal wszystko”.

Sterowanie zaprezentowane na przykładzie gry Portal 2. - Kontroler Steam okiem twórców gier - wiadomość - 2013-09-28
Sterowanie zaprezentowane na przykładzie gry Portal 2.

Chris Remo, projektant i scenarzysta gry The Cave, pograł sobie na nowym padzie w nadchodzącą produkcję Broken Age i stwierdził:

„Po prostu podłączyliśmy go i działał. (…)Nie mieliśmy żadnego specjalnego wsparcia, ani nic innego. Działał naprawdę bardzo, bardzo dobrze. Byłem pod wielkim wrażeniem imitacji działania myszki.”

Zdradził, że kontroler posiada niewielki głośnik, wydający z siebie dźwięk podobny do tego, co można usłyszeć podczas kręcenia kołem fortuny. Gdy pod panel dotykowy przypisany jest ruch myszką, to podczas szybkich ruchów „tiki” nasilają swoją częstotliwość i na odwrót. Dzięki temu ma się wrażenie obcowania z „mechanicznym urządzeniem”.

Rozłożenie przycisków w kontrolerze Steam. - Kontroler Steam okiem twórców gier - wiadomość - 2013-09-28
Rozłożenie przycisków w kontrolerze Steam.

W tym roku do wybranych użytkowników Steama zostanie wysłanych 300 testowych egzemplarzy tego kontrolera. Jeżeli chcecie załapać się do grona szczęśliwców, to zastosujcie się do instrukcji, którą opublikowano przy okazji ujawnienia Steam Machines. Obecnie nie znamy dokładnej daty premiery sprzętu ani jego ceny. Kolejne informacje mają być sukcesywnie ujawniane w najbliższym czasie.