Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 maja 2022, 08:01

Karty graficzne RTX 4000 mogą zadebiutować szybciej, niż się spodziewano

Od czasu premiery aktualnej generacji kart graficznych od Nvidii minęło już trochę czasu i fani na całym świecie oczekują z wytęsknieniem nowych modeli. Okazuje się, że układy z serii RTX 4000 mogą zadebiutować już niebawem.

Pierwsze karty graficzne Nvidia GeForce RTX 3000 zadebiutowały na rynku we wrześniu 2020 roku. Dwa lata w świecie technologicznym to całkiem dużo i nic dziwnego, że firma planuje wprowadzić do sprzedaży nowe modele. Niestety na temat RTX-ów 4000 ciągle nie wiemy zbyt wiele, a cała wiedza oparta jest na mniej lub bardziej wiarygodnych przeciekach.

Wszystko może się zmienić w najbliższym czasie. Według użytkownika kopite7kimi modele z generacji Ada Lovelace mogą zostać zaprezentowane w trzecim kwartale tego roku. Najbardziej prawdopodobną datą premiery jest połowa lipca.

Oczywiście nie należy zapominać, że jest to kolejne niepotwierdzone doniesienie na temat RTX-a 4000, jednak kopite7kimi w przeszłości dostarczył wiele sprawdzonych przecieków na temat obecnej generacji kart graficznych od Nvidii.

Nvidia GeForce RTX 4000 – jaka wydajność nowych układów?

Jakiś czas temu w sieci pojawiła się informacja o wydajności RTX-a 4090. Karta, która będzie wykorzystywała układ AD102, oferować ma nawet dwukrotnie wyższą wydajność w porównaniu do najmocniejszego wariantu RTX 3090. GPU będzie dysponowało 126 procesorami strumieniującymi, a więc 16 128 jednostkami CUDA.

Jak podaje użytkownik kopite7kimi na Twitterze, RTX 4090 ma posiadać 24 GB pamięci VRAM typu GDDR6X 21 Gbps na 384-bitowej szynie danych. Dzięki temu ma on osiągnąć przepustowość rzędu 1 TB/s.

Karty graficzne Nvidii kupisz tutaj

Niestety przełoży się to na stosunkowo wysoki pobór mocy. Wcześniejsze przecieki sugerowały, że najnowsze konstrukcje od Nvidii będą charakteryzowały się TDP na poziomie przynajmniej 450 W lub nawet 650 W.

Czy podane informacje okażą się prawdziwe, przekonamy się w najbliższych tygodniach. Być może nastąpi to na zbliżających się targach Computex 2022, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Nvidia zapowiedziała pokazanie nowych produktów i technologii przeznaczonych dla graczy. Byłby więc to idealny moment na szerszą prezentację nadchodzących wielkimi krokami RTX-ów 4000.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Karty graficzne RTX 4000 mogą zadebiutować szybciej, niż się spodziewano - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.