Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 grudnia 2019, 10:38

Karty graficzne mogą podrożeć przez PlayStation 5 i Xbox Series X

Według analityków karty graficzne mogą w przyszłym roku podrożeć. Jednym z powodów tego będzie zwiększone zapotrzebowanie na pamięć GDDR6 spowodowane premierami konsol Xboks Series X i PlayStation 5.

Pamięć GDDR6 wykorzystują m.in. karty z serii GeForce RTX. - Karty graficzne mogą podrożeć przez PlayStation 5 i Xbox Series X - wiadomość - 2019-12-30
Pamięć GDDR6 wykorzystują m.in. karty z serii GeForce RTX.

Mamy złe wieści dla osób, które wstrzymywały się z zakupem kart graficznych, licząc na obniżki cen. Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku sprzęt tego typu może podrożeć. Takie prognozy wynikają z danych opublikowanych przez grupę analityczną DRAMeXchange.

Według tych informacji w pierwszym kwartale przyszłego roku ceny pamięci DRAM mogą zwiększyć się o 5%. W rezultacie podrożeją również korzystające z niej karty graficzne. Winien takiego stanu rzeczy ma być zbyt duży popyt na tego typu pamięć.

Te prognozy biorą się z tego, że producenci kart graficznych przestawiają się z pamięci GDDR5 na GDDR6. W przypadku firmy Nvidia większość wypuszczanych obecnie na rynek produktów należy do rodziny RTX, która korzysta właśnie z GDDR6. Również AMD oferuje coraz więcej układów z tą pamięcią.

Pamięć GGDR6 znajdziemy również w następnej generacji konsol. - Karty graficzne mogą podrożeć przez PlayStation 5 i Xbox Series X - wiadomość - 2019-12-30
Pamięć GGDR6 znajdziemy również w następnej generacji konsol.

W przeszłości obie firmy dobrze radziły sobie z takimi problemami, ale tym razem może być inaczej z powodu konsol. W przyszłym roku spodziewane są premiery nowych generacji Xboksa i PlayStation. Platformy te wykorzystają GDDR6, a analitycy przewidują wysokie wyniki sprzedaży tych urządzeń. Firmy Microsoft i Sony będą więc miały duże zapotrzebowanie na taką pamięć.

Analitycy podkreślają, że obecnie zapasy pamięci GDDR6 są wciąż duże, a firmy takie jak Samsung, SK Hynix czy Micron mają w przyszłym roku zwiększyć produkcję tego typu sprzętu o 15%. Istnieje więc szansa na uniknięcie podwyżek cen, ale jeśli planujecie w najbliższej przyszłości zakup karty graficznej, to warto się pospieszyć.

  1. Nvidia – strona oficjalna
  2. AMD – strona oficjalna