Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 maja 2021, 11:52

autor: Bartłomiej Sagan

Nadchodzą procesory Meteor Lake w 7 nm; Intel osiągnął kamień milowy

Intel osiągnął kolejny kamień milowy w autorskiej technice produkcji procesorów z rodziny Meteor Lake. 14. generacja CPU jednostek Core ma przynieść długo oczekiwaną zmianę w litografii na 7 nm.

Niezależnie od dostarczanej wydajności wraz z kolejnymi generacjami procesorów Core, Intel często staje się obiektem żartów z powodu swojego przywiązania do litografii 14 nm (z dużą ilością +). Wkrótce ma to się jednak zmienić. Niedawno pojawiły się CPU przeznaczone do laptopów wyprodukowane w 10 nm procesie, a pod koniec bieżącego roku powinny mieć premierę hybrydowe (wykorzystujące pełnowymiarowe oraz ,,małe" rdzenie) Alder Lake. Wczoraj zastępca CEO Intela poinformował, że zakończył się etap tape-in produkcji procesorów z rodziny Meteor Lake, mających być pierwszymi jednostkami giganta z Mountain View wykorzystującymi 7 nm litografię Enhanced SuperFin. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że wszystkie elementy składowe CPU są gotowe. Do wykonania został więc tylko etap tape-out, czyli ich połączenie oraz testy na próbkach inżynieryjnych.

Nadchodzą procesory Meteor Lake w 7 nm; Intel osiągnął kamień milowy - ilustracja #1
Plan Intela na najbliższe lata (źródło: VideoCardz)

Jednostki oznaczane jako Meteor Lake mają wykorzystywać hybrydową budowę (podobnie jak Alder Lake) i składać się z dużych rdzeni w architekturze Redmond Cove oraz nieposiadających jeszcze nazwy małych rdzeni pomocniczych. Procesory te powstaną więc w oparciu o technologię Foveros (warstwowej budowy). Według przecieków mają to być również ostatnie CPU wspierające mający zadebiutować w tym roku socket LGA 1700. Premiera została wstępnie wyznaczona na 2023 rok.

Nadchodzą procesory Meteor Lake w 7 nm; Intel osiągnął kamień milowy - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.