Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 sierpnia 2021, 14:05

Intel Core i5-12600K może być hitem, AMD ma się czego obawiać

Core i5-12600K może być hitem nadchodzącej generacji Alder Lake procesorów Intela. Jeśli utrzyma poziom cenowy poprzednich odsłon i5, ma szansę zdeklasować nawet układ AMD Ryzen 7 5800X.

W SKRÓCIE:
  • Intel i5-12600K może być wydajniejszy nawet od AMD Ryzen 7 5800X;
  • jeśli zachowa poziom cenowy poprzednich generacji i5, ma szansę stać się hitem sprzedażowym.

Alder Lake to nie tylko kolejna odsłona procesorów firmy Intel. To także nowa technologia z nieco odmiennym podejściem do wątków obliczeniowych. Procesory 12. generacji będą układami hybrydowymi – dzięki posiadaniu dwóch rodzajów rdzeni mają doskonale skalować swoją moc i zużycie energii. W szczególności średniej klasy Core i5-12600K może być prawdziwym hitem. W cenie Ryzena 5 5600X ma oferować wydajność mogącą zostawić w tyle nawet Ryzena 7 5800X.

Tego możemy się dowiedzieć z powyższego filmu na kanale YouTube Moore's Law Is Dead. Według prowadzącego i5-12600K nie powinien być znacznie droższy niż poprzednie jego inkarnacje (np. i5-11600K). Nie ma obecnie uzasadnionych obaw, by mogło być inaczej. Cena ok. 300 dolarów sugerowałaby „sklepowe” rywalizowanie z R5 5600X. Jednak znaczną przewagę ma zapewnić wydajność wielowątkowa. To w tym obszarze procesory Alder Lake powinny być najbardziej wydajne.

Chociaż i5-12600K jest w zasadzie nadal procesorem 6-rdzeniowym, posiada także cztery rdzenie Gracemont i dzięki temu dodatkowe cztery wątki. Razem w specyfikacji daje to dziesięć rdzeni i szesnaście wątków. Oczywiście wydajność małych jednostek jest znacznie niższa niż Golden Cove. Moore's Law Is Dead w pewnym momencie określa nawet procesor jako 7-rdzeniowy, jakby łącząc moc czterech Atomów w jedno. Nadal jednak mamy szesnaście wątków, co może mieć decydujące znaczenie w testach wielowątkowych.

Intel Core i5-12600K może być hitem, AMD ma się czego obawiać - ilustracja #1
Podsumowanie znanych informacji o procesorach Alder Lake (także z przecieków). Źródło: WCCFtech

Podobnie może być w przypadku Intel Core i9-12900K. W bazie Geekbench można znaleźć wyniki testów. Można zauważyć lepsze wartości w porównaniu do flagowca AMD Ryzen 9 5950X i to na platformie z dwukrotnie mniejszą ilością pamięci. Należy jednak mieć na uwadze, że mogą to być testy próbek inżynieryjnych i powinniśmy je traktować jako przecieki.

Warto dodać, że osiąganie najlepszych wyników w Alder Lake może wymagać posiadania systemu Windows 11. Być może dlatego premiery nowych układów mniej więcej zbiegają się w czasie z wprowadzeniem nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Core i5-12600K ma szansę stać się bestsellerem wśród graczy i pomóc Intelowi odzyskać utracone pozycje rynkowe w średnim segmencie.

Intel Core i5-12600K może być hitem, AMD ma się czego obawiać - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej