Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 kwietnia 2019, 14:51

autor: DM

Google ułatwi wybór przeglądarki na Androidzie

Google przedstawiło szczegóły aktualizacji Androida, która pojawi się wkrótce jako skutek ubiegłorocznej kary nałożonej na firmę przez Komisję Europejską. Gigant musiał zapłacić wtedy 4,34 miliarda euro za praktyki monopolistyczne.

Google ułatwi wybór przeglądarki na Androidzie - ilustracja #1

W lipcu zeszłego roku Komisja Europejska nałożyła na firmę Google rekordową karę w wysokości 4,34 miliarda euro za naruszenie przepisów o konkurencji. Chodziło dokładnie o nadużywanie dominującej pozycji przy promowaniu własnego silnika wyszukiwania Google oraz przeglądarki internetowej Chrome w urządzeniach z systemem Android. Po zeszłorocznych zmianach w systemie licencjonowania swoich produktów na urządzeniach mobilnych, Google wprowadza dla użytkowników specjalny ekran z opcją wyboru przeglądarki internetowej oraz wyszukiwarki.

Takie ekrany ukażą się naszym oczom, gdy otworzymy Google Play po raz pierwszy po zainstalowaniu planowanej aktualizacji Androida. - Google ułatwi wybór przeglądarki na Androidzie - wiadomość - 2019-04-19
Takie ekrany ukażą się naszym oczom, gdy otworzymy Google Play po raz pierwszy po zainstalowaniu planowanej aktualizacji Androida.

Wraz z najnowszą aktualizacją systemu Android, przy pierwszym wyświetleniu aplikacji Google Play pojawi się specjalny ekran, umożliwiający ściągnięcie alternatywnych przeglądarek internetowych oraz wybór silnika wyszukiwania innego niż Google. System ma wyświetlić również szczegółowe instrukcje pokazujące np. jak zmienić sam silnik wyszukiwania w przeglądarce Chrome. Aktualizacja zostanie wypuszczona w ciągu kilku tygodni, zarówno na najnowszych, jak i starszych urządzeniach z Androidem.

Możliwy będzie również wybór samego silnika wyszukiwania. - Google ułatwi wybór przeglądarki na Androidzie - wiadomość - 2019-04-19
Możliwy będzie również wybór samego silnika wyszukiwania.

Organizacja FairSearch, od której sygnałów rozpoczęło się śledztwo Komisji Europejskiej, podkreśla jednak, że aktualizacja ta nic w zasadzie nie zmienia i daleko jej do porozumienia, jakie zawarła z KE firma Microsoft – również oskarżana o zapędy monopolistyczne i faworyzowanie własnych rozwiązań w systemie Windows. Aplikacje Google nadal pozostają domyślną opcją w urządzeniach, które obejmują ok. 85 procent światowego rynku smartfonów – tak więc FairSearch wzywa do dalszego działania.