Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 listopada 2021, 12:51

autor: Dawid Wanat

Gigabyte ratuje nowe procesory Intela w grach z Denuvo

Gigabyte wypuściło łatkę dla procesorów Intel Alder Lake. Eliminuje ona problemy z systemami DRM w grach w zamian za wyłączenie nowatorskich funkcji – niestety na razie tylko dla posiadaczy płyt od Gigabyte.

Jakiś czas temu wspominaliśmy, że procesory Intel Alder Lake nie przepadają za obecnością DRM Denuvo w grach. Odpowiedzialnością za brak możliwości uruchomienia niektórych tytułów i zbyt niską wydajność (w stosunku do czystej mocy) w niektórych produkcjach obarczono energooszczędne rdzenie „E”. Firma Gigabyte wypuściła niedawno narzędzie o nazwie DRM fix Tool, które w pewien sposób naprawia ten problem – wyłączając „na żywo” mniej wydajne rdzenie procesora.

Jedną z wcześniejszych metod rozwiązania tego problemu było samodzielne wyłączenie rdzeni „E”, korzystając z BIOS-u, aczkolwiek stawały się one wówczas bezużyteczne do chwili restartu komputera i odwrócenia zmian. Nagła konieczność wyłączenia nowatorskich funkcji na nowej generacji procesorów wyglądała trochę kiepsko. Gigabyte opublikował jednak nowe narzędzie dla płyt głównych Z690, które pozwala na dokonywanie zmiany „w locie”.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że procesory 12. generacji Intela są oparte na architekturze hybrydowej, czyli wykorzystują dwa rodzaje rdzeni – „P” (Performance) oferują wysoką wydajność, natomiast „E” (Efficiency) kładą nacisk na energooszczędność.

Niestety fix jest na razie przeznaczony tylko dla posiadaczy płyt Gigabyte z chipsetem Z690, z najnowszą wersją BIOS-u. Nie jest to idealne rozwiązanie (a co najwyżej chwilowe), ale obecnie w zasadzie jedyne możliwe. Wiemy jednak, że Intel współpracuje już z wydawcami gier w celu ostatecznego rozwiązania problemu związanego z DRM Denuvo i w najbliższej przyszłości powinniśmy spodziewać się stosownych aktualizacji.

  1. Intel – oficjalna strona
  2. Gigabyte DRM fix Tool

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.