Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 stycznia 2016, 11:07

autor: Hed

GeForce GTX 970 najpopularniejszą kartą wśród użytkowników Steama

GeForce GTX 970 od firmy Nvidia jest nową ulubioną kartą grafiki użytkowników Steama – tak wynika z grudniowego podsumowania badania na temat sprzętu i oprogramowania. Wynik przynosi niezbyt zaskakujące wnioski: z platformy Valve korzystają gracze, a Nvidia pogłębia przewagę nad AMD.

Ankieta sprzętowa na Steamie przyniosła zmianę na pozycji lidera wśród najbardziej popularnych kart grafiki – użytkownicy platformy Valve coraz chętniej przesiadają się na GeForce'a GTX 970 od firmy Nvidia. Z tego modelu w grudniu 2015 roku korzystało 4,89% ankietowanych, czyli o kilkanaście setnych więcej niż w listopadzie. Wynik badania pokazuje, że Nvidia ma zaufanie graczy i zwiększa przewagę nad konkurencyjnym AMD. Karta tej firmy znajduje się dopiero na szóstej pozycji.

GeForce 970 jest najczęściej wybieraną kartą przez użytkowników Steama. - GeForce GTX 970 najpopularniejszą kartą wśród użytkowników Steama - wiadomość - 2016-01-18
GeForce 970 jest najczęściej wybieraną kartą przez użytkowników Steama.

Dysproporcja na rynku kart i gracze na Steamie

GeForce GTX 970 pojawił się na szczycie listy najpopularniejszych kart użytkowników Steama po raz pierwszy, wyprzedzając tym samym listopadowego lidera zestawienia, czyli Intel HD Graphics 4000. W pierwszej dziesiątce uplasowało się jeszcze kilka innych modeli Nvidii, w tym GeForce GTX 760, GTX 750 Ti, czy GTX 960. Jedyną kartą AMD, jaka podjęła walkę w grudniu jest AMD Radeon HD 7900, z którego korzysta nieco ponad 2% graczy. Co ciekawe, w zestawieniu nie pojawił się żaden z nowszych modeli Radeonów z ubiegłego roku (chodzi o serię Radeon Rx 300, o której pisaliśmy tutaj). AMD wciąż próbuje ratować swoją pozycję i zapowiada, że nowe modele Radeonów, produkowane zgodnie z procesem technologicznym 14 nm FinFET, trafią do sprzedaży w połowie tego roku.

Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych kart w grudniu. - GeForce GTX 970 najpopularniejszą kartą wśród użytkowników Steama - wiadomość - 2016-01-18
Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych kart w grudniu.

Wynik grudniowy zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz niż tylko starcie gigantów rynku kart – coraz więcej użytkowników Steama potrzebuje do zabawy mocniejszego sprzętu niż zintegrowane chipsety Intela, w stylu wspomnianego Intel HD Graphics 4000. Nietrudno zauważyć, że wiele ze zintegrowanych układów objętych zestawieniem odnotowało spadki. Naturalnie ankiety tego typu rządzą się swoimi prawami i o ile dają ciekawy przekrój rynku pecetowego, bo Steam zrzesza przecież miliony graczy, mogą wkraść się w nie pewne przekłamania. Przyszłe miesiące zweryfikują, czy gracze rzeczywiście rezygnują ze zintegrowanych rozwiązań graficznych.

Popularna karta mimo kontrowersji

GeForce GTX 970 jest jedną z kart drugiej generacji architektury Maxwell, które firma Nvidia wypuściła w 2014 roku. Sprzęt został przyjęty przez rynek dość ciepło, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla droższych modeli koncernu. Stało się tak nawet pomimo kontrowersji, jakie wzbudziła pamięć zamontowana w układzie. Według specyfikacji karta dysponuje 4 GB pamięci, ale część graczy narzekała, że w rzeczywistości może ona wykorzystać tylko 3,5 GB. Sprawa trafiła nawet do sądu, a Nvidia tłumaczyła, że model rzeczywiście korzysta z innej architektury pamięci niż mocniejszy GTX 980, lecz to nie wpływa znacząco na jej wydajność.

W połowie 2016 roku AMD wypuści nowe karty. - GeForce GTX 970 najpopularniejszą kartą wśród użytkowników Steama - wiadomość - 2016-01-18
W połowie 2016 roku AMD wypuści nowe karty.

W przyszłości GeForce GTX 970 może być wyborem dla wielu graczy z paru powodów, ale jednym z najważniejszych wydaje się nadejście... wirtualnej rzeczywistości. Wystarczy przejrzeć nasze ostatnie informacje na ten temat, by odkryć, że właśnie ten model znajduje się w rekomendowanych wymaganiach sprzętowych dla gogli Oculus. Jego odpowiednikiem po stronie AMD jest Radeon R9 290. Obie firmy szykują się na nadejście okularów VR – Nvidia zapowiada, że karty z nowej serii Pascal zapewnią lepsze wsparcie dla tej technologii, a AMD ma w zanadrzu chociażby model podwójnej karty Fiji o nazwie kodowej Gemini, która zadebiutuje w pierwszym kwartale tego roku.

Pozostałe wyniki ankiety Steam

Jeśli chodzi o pozostałe wyniki grudniowej ankiety, wielkich zaskoczeń nie ma – utrzymują się tendencje z poprzednich miesięcy. Nie zmienił się układ sił w kategorii procesorów, gdzie nadal Intel (76,26%) deklasuje AMD (23,74%). Stagnacja panuje także w temacie pamięci operacyjnej – w dalszym ciągu gracze najczęściej korzystają z 8 GB (31,96%). W przypadku systemów operacyjnych rośnie znaczenie Windows 10, na co zwracaliśmy uwagę wcześniej – w grudniu używało go już 31,25% użytkowników, czyli o 2,44% więcej niż miesiąc wcześniej. Polityka Microsoftu polegająca na reklamowaniu systemu ekskluzywnymi grami wydaje się więc sprawdzać nieźle.

  1. Wyniki badania Steam na grudzień 2015 roku