Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 lutego 2020, 15:57

autor: Mat1K

GeForce GTX 1060 wciąż najpopularniejszy - ankieta sprzętowa Steam

Steam udostępnił styczniowe wyniki ankiety sprzętowej. Nowe dane utwierdzają w przekonaniu, że AMD zaczęło nadrabiać dystans do Intela, jak i Nvidii. Gracze dysponowali najczęściej 8 GB RAM-u, a najwięcej z nich posiadało kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1060.

W skrócie:
  • GTX 1060 wciąż najpopularniejszą kartą graficzną wśród graczy korzystających ze Steama.
  • AMD stopniowo dogania zarówno Intela, jak i Nvidię. Ryzeny i Radeony coraz bardziej popularne.
  • Rośnie liczba posiadaczy sprzętu VR.

Valve udostępniło styczniowe wyniki ankiety sprzętowej, badającej systemy oraz podzespoły użytkowane przez graczy korzystających z platformy Steam. W styczniu 2020 roku najpopularniejszą kartą graficzną była Nvidia GeForce GTX 1060, najchętniej wybierane były procesory Intela (choć AMD powoli zaczyna nadrabiać dystans), a coraz więcej osób posiada w swoich maszynach więcej niż 8 GB RAM-u.

GeForce GTX 1060 wciąż najpopularniejszy - ankieta sprzętowa Steam - ilustracja #1
Nvidia GeForce GTX 1060 wciąż króluje na rynku kart graficznych

Według najnowszych wyników ankiety udostępnionych przez Valve, nadal najpopularniejszą kartą jest GTX 1060 (posiada ją 14,52% osób korzystających ze Steama), która spokojnie wystarcza dla ciut mniej wymagających graczy. Względem grudniowego zestawienia, karty AMD były wybierane częściej – układy graficzne od „czerwonych” zaliczyły wzrost o niespełna 4% (15,28% osób korzystających ze Steama ma karty od AMD). Nadal dużo brakuje, aby dorównać urządzeniom od „zielonych”, z których korzysta prawie 75% graczy użytkujących platformę Valve, ale jest już bliżej aniżeli dalej. Dużo osób skusiło się na Radeona RX 580 oraz Radeona RX 570, które są mocnymi konkurentami dla GTX-a 1060, z którego zrezygnowało w minionym miesiącu prawie 3% użytkowników Steama (lub styczniowa ankieta trafiła akurat w ręce większej liczby posiadaczy Radeonów niż w grudniu). Nvidia powinna być zadowolona ze swoich dwóch dosyć nowych kart – mowa tutaj o GTX-ie 1660 Ti oraz GTX-ie 1650 – obie odnotowały wzrost popularności.

Jeśli chodzi o procesory, tutaj nadal króluje Intel, choć do urządzeń AMD przekonuje się coraz to więcej osób. Procesory „czerwonych” posiada już 21% użytkowników Steama, a dla przypomnienia – miesiąc temu 16%. Mimo małej zadyszki „niebieskich”, z Intela korzysta około 79% użytkowników Steama. W dalszym ciągu najwięcej osób użytkuje procesory z częstotliwością taktowania procesora 3,3 GHz – 3,69 GHz. Coraz więcej graczy sięga po CPU z taktowaniem powyżej 3,7 GHz. Wartość poniżej 1,4 GHz odchodzi powoli w niepamięć – tylko 0,46% graczy korzystających ze Steama posiada procesory z takim taktowaniem. Nadal najchętniej wybierane są CPU, które posiadają cztery rdzenie, choć warto dopowiedzieć, że liczba takich urządzeń spada (procesorów z czterema rdzeniami jest ponad 1,5% mniej względem grudnia poprzedniego roku). Gracze stopniowo zaczynają przerzucać się na sprzęty od AMD lub Intela posiadające minimum sześć rdzeni.

GeForce GTX 1060 wciąż najpopularniejszy - ankieta sprzętowa Steam - ilustracja #2

Najchętniej wybieranym systemem przez osoby korzystające ze Steama jest Windows 10, który zaliczył wzrost popularności względem poprzedniego miesiąca aż o ponad 7%. Najwięcej graczy korzysta z 16 GB RAM (38,27%), choć 8 GB RAM nadal jest popularne (34,97%). Gracze najczęściej rzucają się w wir zabawy z rozdzielczością Full HD (1920x1080) – QHD (2560x1440) zaliczyło spadek o zaledwie 0,04%, a 4K (3840x2160) wzrost o 0,13%. Nadal najchętniej wybieranym językiem Steama jest angielski (38,64%). Warto odnotować, że prawie każda osoba korzystająca z platformy Valve posiada na swoim biurku mikrofon. Zaledwie 0,01% graczy nie jest wyposażona w ten jakże ważny przedmiot do komunikacji. Rośnie liczba posiadaczy zestawów wirtualnej rzeczywistości – sprzęt VR ma już ponad 1,30% użytkowników Steama. Właśnie tyle osób powinno zagrać w zbliżającą się wielkimi krokami kolejną odsłonę kultowej serii od amerykańskiego producenta – Half-Life: Alyx, które jest tworzone przez Valve z myślą o goglach VR.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.