Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 lutego 2020, 15:57

autor: Mat1K

GeForce GTX 1060 wciąż najpopularniejszy - ankieta sprzętowa Steam

Steam udostępnił styczniowe wyniki ankiety sprzętowej. Nowe dane utwierdzają w przekonaniu, że AMD zaczęło nadrabiać dystans do Intela, jak i Nvidii. Gracze dysponowali najczęściej 8 GB RAM-u, a najwięcej z nich posiadało kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1060.

W skrócie:
  • GTX 1060 wciąż najpopularniejszą kartą graficzną wśród graczy korzystających ze Steama.
  • AMD stopniowo dogania zarówno Intela, jak i Nvidię. Ryzeny i Radeony coraz bardziej popularne.
  • Rośnie liczba posiadaczy sprzętu VR.

Valve udostępniło styczniowe wyniki ankiety sprzętowej, badającej systemy oraz podzespoły użytkowane przez graczy korzystających z platformy Steam. W styczniu 2020 roku najpopularniejszą kartą graficzną była Nvidia GeForce GTX 1060, najchętniej wybierane były procesory Intela (choć AMD powoli zaczyna nadrabiać dystans), a coraz więcej osób posiada w swoich maszynach więcej niż 8 GB RAM-u.

GeForce GTX 1060 wciąż najpopularniejszy - ankieta sprzętowa Steam - ilustracja #1
Nvidia GeForce GTX 1060 wciąż króluje na rynku kart graficznych

Według najnowszych wyników ankiety udostępnionych przez Valve, nadal najpopularniejszą kartą jest GTX 1060 (posiada ją 14,52% osób korzystających ze Steama), która spokojnie wystarcza dla ciut mniej wymagających graczy. Względem grudniowego zestawienia, karty AMD były wybierane częściej – układy graficzne od „czerwonych” zaliczyły wzrost o niespełna 4% (15,28% osób korzystających ze Steama ma karty od AMD). Nadal dużo brakuje, aby dorównać urządzeniom od „zielonych”, z których korzysta prawie 75% graczy użytkujących platformę Valve, ale jest już bliżej aniżeli dalej. Dużo osób skusiło się na Radeona RX 580 oraz Radeona RX 570, które są mocnymi konkurentami dla GTX-a 1060, z którego zrezygnowało w minionym miesiącu prawie 3% użytkowników Steama (lub styczniowa ankieta trafiła akurat w ręce większej liczby posiadaczy Radeonów niż w grudniu). Nvidia powinna być zadowolona ze swoich dwóch dosyć nowych kart – mowa tutaj o GTX-ie 1660 Ti oraz GTX-ie 1650 – obie odnotowały wzrost popularności.

Jeśli chodzi o procesory, tutaj nadal króluje Intel, choć do urządzeń AMD przekonuje się coraz to więcej osób. Procesory „czerwonych” posiada już 21% użytkowników Steama, a dla przypomnienia – miesiąc temu 16%. Mimo małej zadyszki „niebieskich”, z Intela korzysta około 79% użytkowników Steama. W dalszym ciągu najwięcej osób użytkuje procesory z częstotliwością taktowania procesora 3,3 GHz – 3,69 GHz. Coraz więcej graczy sięga po CPU z taktowaniem powyżej 3,7 GHz. Wartość poniżej 1,4 GHz odchodzi powoli w niepamięć – tylko 0,46% graczy korzystających ze Steama posiada procesory z takim taktowaniem. Nadal najchętniej wybierane są CPU, które posiadają cztery rdzenie, choć warto dopowiedzieć, że liczba takich urządzeń spada (procesorów z czterema rdzeniami jest ponad 1,5% mniej względem grudnia poprzedniego roku). Gracze stopniowo zaczynają przerzucać się na sprzęty od AMD lub Intela posiadające minimum sześć rdzeni.

Najchętniej wybieranym systemem przez osoby korzystające ze Steama jest Windows 10, który zaliczył wzrost popularności względem poprzedniego miesiąca aż o ponad 7%. Najwięcej graczy korzysta z 16 GB RAM (38,27%), choć 8 GB RAM nadal jest popularne (34,97%). Gracze najczęściej rzucają się w wir zabawy z rozdzielczością Full HD (1920x1080) – QHD (2560x1440) zaliczyło spadek o zaledwie 0,04%, a 4K (3840x2160) wzrost o 0,13%. Nadal najchętniej wybieranym językiem Steama jest angielski (38,64%). Warto odnotować, że prawie każda osoba korzystająca z platformy Valve posiada na swoim biurku mikrofon. Zaledwie 0,01% graczy nie jest wyposażona w ten jakże ważny przedmiot do komunikacji. Rośnie liczba posiadaczy zestawów wirtualnej rzeczywistości – sprzęt VR ma już ponad 1,30% użytkowników Steama. Właśnie tyle osób powinno zagrać w zbliżającą się wielkimi krokami kolejną odsłonę kultowej serii od amerykańskiego producenta – Half-Life: Alyx, które jest tworzone przez Valve z myślą o goglach VR.