Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 października 2020, 16:54

Aktualizacja firmware PS4 do wersji 8.0 dodaje nowości i psuje grę sieciową

Sony wypuściło oprogramowanie systemowe PS4 w wersji 8.0, które integruje zakładki grup i imprezy. Usunięto za to społeczności i wydarzenia, a co gorsza - popsuto dostęp do PSN.

Aktualizacja oprogramowania systemowego PS4 do wersji 8.0 jest już dostępna. Pojawiły się nowe opcje w imprezie, wsparcie dla zewnętrznych aplikacji uwierzytelniania dwuetapowego oraz nowe awatary. Usunięto też niektóre funkcje systemowe i przy okazji popsuto działanie listy znajomych.

Sony daje...

W SKRÓCIE:
  1. Sony wypuściło aktualizację PS4 do wersji 8.0.
  2. Integruje ona grupy i imprezę w jedno, z myślą o wspólnej grze posiadaczy PS4 i PS5.
  3. Wprowadzono też obsługę zewnętrznych aplikacji do uwierzytelniania dwuskładnikowego.
  4. Jednocześnie popsuto dostęp do PSN i mnóstwo ludzi narzeka na brak możliwości gry przez sieć.

Największą zmianą jest połączenie tworzonych grup i imprezy w jedno. Wcześniej gdy chcieliśmy porozmawiać ze znajomymi na konsoli, to po zakończeniu czatu impreza była rozwiązywana. Po aktualizacji raz utworzona grupa pozostanie aktywna do czasu ręcznego usunięcia.

Największym (pozytywnym) zaskoczeniem jest dodanie wsparcia dla zewnętrznych aplikacji odpowiedzialnych za dwustopniową weryfikację (Google Authenticator i inne). Przebudowano także aplikację odpowiedzialną za grę zdalną. Otrzymała nowy design oraz dodano opcję streamowania gier z włączonym HDR. Porzucono wsparcie dla Androida w wersji 5 i 6 oraz Windowsa 8.1.

Pojawiła się opcja masowego wyciszania innych graczy w imprezie bezpośrednio z szybkiego menu. Uproszczono ustawienia rodzicielskie, dodano także przebudowany system trofeów, o których pisaliśmy już wcześniej. Miłym dodatkiem są nowe awatary, które możemy ustawić bezpośrednio z menu edycji profilu.

Aktualizacja firmware PS4 do wersji 8.0 dodaje nowości i psuje grę sieciową - ilustracja #1
Wybór gier nie powinien nikogo dziwić. God of War, The Last of Us 2 i inne tytuły „1st party”.

...ale też odbiera

Poza nowościami są także czystki. Usunięto opcję tworzenia prywatnych i publicznych grup. Zamiast tego do rozmów dołączyć mogą tylko osoby zaproszone przez gospodarza. Wyrzucono też zakładkę z wydarzeniami, gdzie mogliśmy śledzić nadchodzące turnieje czy transmisje sieciowe deweloperów.

Zniknęły także społeczności tworzone przez fanów. Jeśli dołączyliście wcześniej do wybranej, to w niej pozostaniecie. Nikt jednak nie założy już nowych.

I przy okazji psuje wszystkim dostęp do PSN

Sony nie byłoby sobą, gdyby niczego nie popsuło, aktualizując system PlayStation 4. Krótko po wypuszczeniu nowej wersji oprogramowania na oficjalnym blogu PlayStation (ale także Reddicie) pojawiła się lawina komentarzy, których autorzy żalą się na zablokowaną grę sieciową, problem z aktywacją imprezy oraz niedziałającą listę znajomych.

Niestety do tej pory japońska firma nie zabrała w tej sprawie głosu i nie wiemy, czy problem leży tylko po stronie infrastruktury, czy potrzebna będzie szybka łatka systemowa dla PS4.

  1. Oficjalna strona marki PlayStation