Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 września 2018, 11:45

autor: Aquma

Firefox nie będzie już wspierał Windowsa XP i Visty

Firma Mozilla zdecydowała, że jej przeglądarka Firefox nie będzie już wspierała starszych systemów operacyjnych Windows XP oraz Windows Vista.

Firefox przestaje wspierać starsze systemy operacyjne Microsoftu. - Firefox nie będzie już wspierał Windowsa XP i Visty - wiadomość - 2018-09-13
Firefox przestaje wspierać starsze systemy operacyjne Microsoftu.

Przeglądarka Firefox nie będzie już wspierała systemów Windows XP oraz Windows Vista. Ostatnią wersją programu kompatybilną ze starszymi oknami była ta oznaczona numerem 52 (Firefox Extended Support Edition), ale w zeszłym tygodniu przestała ona otrzymywać jakiekolwiek poprawki bezpieczeństwa. Decyzja Mozilli nie powinna stanowić dla nikogo zaskoczenia – prawda jest taka, że firma i tak wspierała starsze „okienka” wyjątkowo długo. Twórcy przeglądarki Google Chrome wykonali analogiczny ruch już dwa lata wcześniej (w 2016 roku).

Co koniec wsparcia oznacza dla użytkowników? Ewentualne luki, umożliwiające nieuprawnionym osobom trzecim wykorzystywanie przeglądarki do niecnych celów, nigdy nie zostaną naprawione. Używanie Firefoxa na starszych wersjach systemów operacyjnych Microsoftu staje się tym samym dość niebezpieczne – zdecydowanie sugerujemy albo zmianę przeglądarki, albo przesiadkę na nowszy OS (ten drugi ruch jest rozsądniejszy, jeśli planujecie grać na Steam).

System Windows XP pojawił się na rynku w październiku 2001 roku, zaś jego następca – Windows Vista – 30 stycznia 2007 r. Obydwie wersje OS nie są już wspierane przez Microsoft (wsparcie dla XP zakończono 8 kwietnia 2014 r., zaś w przypadku Visty krok ten został wykonany niemal dokładnie trzy lata później – 11 kwietnia 2017 r.).

  1. Microsoft – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.