futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 31 stycznia 2019, 11:41

autor: Bartosz Świątek

Facebook płacił użytkownikom za dostęp do prywatnych informacji

Jak donosi portal Tech Crunch, firma Facebook wykorzystywała specjalną aplikację do gromadzenia informacji o swoich użytkownikach. Program był zarezerwowany dla osób w wieku 13-35 lat, a jego uczestnicy otrzymywali pieniądze za swoje wrażliwe dane.

Kolejne kontrowersje związane z Facebookiem. - Facebook płaci użytkownikom za dostęp do informacji prywatnych - wiadomość - 2019-01-31
Kolejne kontrowersje związane z Facebookiem.

W SKRÓCIE:

  1. Facebook uruchomił specjalny program, w ramach którego płacił niektórym użytkownikom za ich wrażliwe dane;
  2. portal był zainteresowany klientami w wieku 13-35 lat;
  3. aplikacja służąca do gromadzenia danych została usunięta z AppStore.

Facebook nie ma ostatnio zbyt dobrej prasy – głównie z powodu licznych afer związanych z manipulacjami, nielegalnym udostępnianiem prywatnych informacji użytkowników czy innymi, bardzo wątpliwymi etycznie praktykami. Za przysłowiowym rogiem wydaje się zawsze chować kolejna kontrowersja, w którą zamieszany jest jakoś portal Marka Zuckenberga. Nie inaczej jest i dzisiaj – jak donosi serwis Tech Crunch, Facebook postanowił płacić niektórym użytkownikom za… dostęp do ich prywatnych danych.

Chodzi o aplikację Facebook Research dla iPhone’ów, która służyła firmie do gromadzenia danych dotyczących codziennego korzystania z telefonu (już nie jest dostępna – została usunięta przez Apple po opublikowaniu podlinkowanego wspomnianego powyżej artykułu, z powodu złamania regulaminu, poprzez niewłaściwe wykorzystanie narzędzia Enterprise Developer Program). Informacje były dla koncernu warte 20 dolarów miesięcznie, przy czym, co ciekawe, zainteresowanie dotyczyło wyłącznie klientów w wieku od 13 do 35 lat.

Facebook kusił użytkowników reklamami na Snapchacie i Instagramie. Źródło: Tech Crunch.
Facebook kusił użytkowników reklamami na Snapchacie i Instagramie. Źródło: Tech Crunch.

Aplikacja miała dostęp do takich detali, jak prywatne e-maile i wiadomości, informacje o miejscach pobytu, a także historia zakupów na portalu Amazon. Nie ma pewności, do czego omawiane dane były wykorzystywane, jednak – biorąc pod uwagę oparty głównie na reklamach model biznesowy Facebooka – można pozwolić sobie na dość wiarygodne przypuszczenie w tej kwestii. Firma przyznała się do praktyki, podkreślając równocześnie, że wszystko było całkowicie legalne.

Wbrew pierwszym doniesieniom, nie było w tym nic "sekretnego"; aplikację nazwano dosłownie Facebook Research App (pol. Aplikacja Badawcza Facebooka - red.). Nie było to "szpiegowanie", ponieważ wszystkie osoby, które zapisały się do udziału w projekcie, przeszły przejrzysty proces rekrutacji, prosząc o zgodę i otrzymując wynagrodzenie za udział. Mniej niż 5 procent osób, które zdecydowały się wziąć udział w tym programie badań rynkowych, było nastolatkami. Wszystkie z nich miały podpisane formularze zgody rodziców - czytamy w oświadczeniu firmy dla portalu Tech Crunch.

A Wy co sądzicie na temat podobnych praktyk? Są dopuszczalne czy też powinno się ich zaniechać? A może powinny obejmować wyłącznie osoby pełnoletnie?

  1. Facebook – strona oficjalna