Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 kwietnia 2021, 12:17

autor: Przemysław Dygas

Dyski HDD w rekordowo wysokich cenach w Azji

Ceny dysków HDD w Chinach i Japonii wzrosły nawet o ponad 60%. Powodem problemów jest kryptowaluta Chia, która wzbudziła zainteresowanie tym rodzajem podzespołów.

W SKRÓCIE:
  • Ceny dysków HDD zaczęły drożeć w Azji Wschodniej.
  • Jest to spowodowane rosnącą popularnością kryptowaluty Chia.
  • Niektórzy zaczęli dokonywać masowych zakupów podzespołów, doprowadzając do lokalnych braków i wzrostów cen.

Niestety, kolejne podzespoły PC zaczynają gwałtownie drożeć. Tym razem chodzi o dyski HDD, których ceny wzrosły nawet o ponad 60%, osiągając tym samym historyczne rekordy. Na razie problem ten dotyczy w szczególności rynku chińskiego. Serwis Hermitage Akihabara informuje jednak, że podobna sytuacja ma już miejsce również w Japonii, a także innych regionach Azji. Jest to związane z rosnącą popularnością kryptowaluty Chia.

Według chińskiego portalu Time Finance (via Tom's Hardware) wzrost cen spowodowany został przez osoby, które zaczęły masowo skupować dyski twarde. Powiększają oni swoje zapasy sprzętu z nadzieją na późniejsze ich odsprzedanie. Czekają przy tym na wystarczający wzrost cen i moment, w którym „górnicy” waluty Chia będą zdesperowani na tyle, by kupić dysk z dowolnego źródła.

Dyski HDD w rekordowo wysokich cenach w Azji - ilustracja #1
Porównanie cen dysków HDD w Chinach sprzed tygodnia i aktualnie (źródło: Tom’s Hardware)

Jednocześnie osoby te dokonywały zakupów bezpośrednio u agentów firm produkujących podzespoły. Pomijano przy tym dystrybutorów oraz sprzedawców. Proceder ten doprowadził do sytuacji, w której zwykłe sklepy z elektroniką nie otrzymały dostaw dysków twardych od ich producentów, takich jak Seagate i Western Digital.

Braki te szybko doprowadziły do pierwszych wzrostów cen. Szczególnie mocno odczuwalne są wśród dysków HDD o pojemności 16 TB i 18 TB. Jeden z modeli, Seagate Exos X18 18TB, podrożał nawet o 66%. Sytuacja związana z mniejszymi pojemnościami na razie nie wydaje się dramatyczna.

Dyski HDD w rekordowo wysokich cenach w Azji - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.