Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 marca 2016, 14:50

autor: Adam "AM" Mirkowski

Duża aktualizacja Windows 10 wprowadzi nowe funkcje dla graczy

Podczas konferencji Build 2016 Microsoft zapowiedział istotne zmiany na platformie Universal Windows Platform. Wsparcie dla modów i nakładek, technologii G-Sync oraz FreeSync, narzędzie Desktop App Converter – to tylko niektóre z nowości, które pojawią się w najbliższym czasie w systemie Windows 10.

Podczas konferencji Build 2016 zapowiedziano dużą aktualizację Windows 10 z okazji pierwszych urodzin systemu. Universal Windows Platform doczeka się wielu zmian, które dotyczyć będą również gier korzystających z tego rozwiązania. W maju tego roku ma pojawić się wsparcie dla technologii G-Sync i FreeSync. Są to rozwiązania oferowane kolejno przez Nvidię i AMD, które mają ograniczać zacinanie lub opóźnienia wyświetlanego obrazu. Razem z tą zmianą wprowadzona zostanie możliwość wyłączenia synchronizacji pionowej (tzw. V-Sync). Potwierdzono również wsparcie dla łączonych kart grafiki (tzw. multi-GPU), ale to rozwiązanie pojawi się w późniejszym, nieznanym jeszcze terminie.

Inne nowości w Windows 10 Anniversary Update:
  • Możliwość logowania się za pomocą skanowania twarzy lub odcisku palca w przeglądarce Edge
  • Funkcja Windows Ink usprawni używanie rysika i pozwoli na szybki dostęp do narzędzi rysowania
  • Możliwość korzystania z powłoki Bash w trybie dla programistów

Gry na platformie UWP zyskają wsparcie dla modów oraz nakładek (takich jak np. programy do nagrywania rozgrywki). Niestety modyfikacje do gier wydawanych na UWP będą musiały zostać oficjalnie zatwierdzone przez twórców gry. Przedstawiciele Microsoftu tłumaczą taki krok bezpieczeństwem. Ich zdaniem istnieje spore ryzyko, że nieautoryzowane modyfikacje mogą zawierać nie tylko nową zawartość, ale także np. złośliwe oprogramowanie. Obiecują za to, że w niedalekiej przyszłości UWP zapewni wyższą wydajność dla gier oraz większe bezpieczeństwo użytkowników.

Killer Instinct pojawił się w sklepie Windows Store dwa dni temu, ale znowu nie obyło się bez wpadki. Problemy z odświeżaniem czy synchronizacją danych miedzy PC a konsolą nie zachęcają do nowej usługi Microsoftu. - Duża aktualizacja Windows 10 wprowadzi nowe funkcje dla graczy - wiadomość - 2016-03-31
Killer Instinct pojawił się w sklepie Windows Store dwa dni temu, ale znowu nie obyło się bez wpadki. Problemy z odświeżaniem czy synchronizacją danych miedzy PC a konsolą nie zachęcają do nowej usługi Microsoftu.

Microsoft zaprezentował również narzędzie umożliwiające konwertowanie standardowych aplikacji Win32 do formatu, który umożliwi uruchomienie ich jako aplikacji UWP. Podczas konferencji działanie programu Desktop App Converter zademonstrowano używając gier Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz Age of Empires II HD. Słynna strategia zostało dodatkowo uruchomiona z użyciem modów i nakładki. Amerykańska korporacja twierdzi, że dzięki Desktop App Converter deweloperzy będą mogli konwertować swoje gry bez żadnych zmian w kodzie.

Firma z Redmond podczas konferencji chwaliła się liczbami. Wśród statystyk związanych z grami warto wyróżnić 5 miliardów wizyt w sklepie Windows Store, podwojenie liczby stałych klientów powracających comiesięcznie oraz 6,6 milionów godzin rozgrywki streamowanej z Xboksa One na PC.

Zmiany nie omijają także konsoli Microsoftu – na Xbox One pojawi się dostęp do sklepu Windows Store. Nie wiadomo jeszcze do jakich aplikacji zyskają dostęp konsolowcy (na konferencji użyto przykładu przeglądarki zdjęć). Planowana aktualizacja systemu Xboksa wprowadzi również Cortanę (asystent głosowy Microsoftu) oraz możliwość odtwarzania muzyki w tle. Ponadto dowolną konsolę Xbox One będzie można wykorzystać jako zestaw deweloperski.