Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 stycznia 2019, 11:24

autor: ElMundo

Dobre czasy dla graczy pecetowych – pamięci RAM będą tanieć

Po latach wzrostów cen pamięci operacyjnych wszystko wskazuje na to, że sytuacja wraca do normy – według prognoz firmy analitycznej TrendForce, także i w tym roku możemy oczekiwać zmniejszenia kosztu zakupu RAM-u.

Dobre czasy dla graczy pecetowych – pamięci RAM będą tanieć - ilustracja #1

Jeszcze kilka miesięcy temu sytuacja wokół wysokich cen pamięci RAM była bardzo skomplikowana i niejasna – na tyle, że chiński wymiar sprawiedliwości nosił się z zamiarem ukarania trzech największych producentów tych komponentów za dokonanie tzw. zmowy cenowej. Wszystko wskazuje na to, że widmo astronomicznych kar wystarczyło do normalizacji tego rynku, o czym donosi firma analityczna TrendForce.

Już pod koniec roku 2018 mogliśmy zaobserwować zauważalne spadki cen pamięci RAM – wynosiły one średnio 10% w porównaniu do trzeciego kwartału ubiegłego roku. Ten trend ma być kontynuowany także na przestrzeni kolejnych miesięcy. Analitycy przewidują, że w roku 2019 ceny modułów pamięci operacyjnej powinny spaść o kolejne 20%.

Obniżka ma pojawić się nawet mimo tego, że wszyscy najwięksi producenci zamierzają zmniejszyć wolumen produkcji nawet o kilkanaście procent – to jednak raczej nie powstrzyma przecen. Jeśli te przewidywania się sprawdzą, to ceny powinny powrócić do poziomu sprzed podwyżek, czyli z roku 2015.

To oznacza, że dla graczy zamierzających zmodernizować swoje pecety lub zakupić nowe konfiguracje idą naprawdę dobre czasy. Ostatnio możemy bowiem zaobserwować znaczne spadki cen dysków SSD, powszechnie zastępujących klasyczne „twardziele”, a do normy wracają także ceny kart graficznych, które biły rekordy podczas szału na kryptowaluty sprzed kilkunastu miesięcy.