Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 czerwca 2018, 14:30

Chiny szykują wielkie kary dla producentów pamięci RAM

Wygląda na to, że sprawa domniemanej zmowy cenowej pomiędzy trzema firmami – Samsungiem, Micronem i SK Hynix – już niebawem może znaleźć swój finał. Dla wymienionych koncernów nie będzie on jednak szczęśliwy.

Szykuje się jedna z największych afer w przemyśle technologicznym od kilku lat. - Chiny szykują wielkie kary dla producentów pamięci RAM - wiadomość - 2018-06-22
Szykuje się jedna z największych afer w przemyśle technologicznym od kilku lat.

Na początku maja informowaliśmy Was o tym, że chiński rząd prowadzi dochodzenie mające na celu ustalić, czy wysokie ceny pamięci RAM są efektem zmowy cenowej pomiędzy trzema największymi producentami – firmami Samsung, Micron oraz SK Hynix. Postępowanie cały czas trwa, choć do jego sfinalizowania jest już coraz bliżej – rządowy urząd antymonopolowy zakończył już wizytacje w wymienionych spółkach i zostało uruchomione oficjalne dochodzenie, mające stwierdzić czy podmioty te są winne zmowy cenowej.

Ogromne wrażenie robią kary, które mogą zostać nałożone na firmy w momencie potwierdzenia zarzutów. Bazując na wysokości sprzedaży w Chinach w latach 2016-2017, tamtejszy regulator może wnioskować o karę wahającą się pomiędzy 800 milionami a nawet 8 miliardami dolarów, w zależności od wielkości oszustwa.

Trzeba przyznać, że perspektywa tak wysokich grzywien może zmusić firmy do współpracy z rządem – w oficjalnych oświadczeniach zapewniają o tym zresztą wszystkie trzy zainteresowane podmioty. Co ciekawe, sporą pomoc w rozwiązaniu tego problemu oferują producenci smartfonów – nie jest bowiem tajemnicą, że to właśnie ich najbardziej dotknęły problemy z wysokimi cenami pamięci RAM, co przełożyło się także na wyższe koszty produkcji urządzeń mobilnych.