Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 22 czerwca 2018, 14:30

autor: ElMundo

Chiny szykują wielkie kary dla producentów pamięci RAM

Wygląda na to, że sprawa domniemanej zmowy cenowej pomiędzy trzema firmami – Samsungiem, Micronem i SK Hynix – już niebawem może znaleźć swój finał. Dla wymienionych koncernów nie będzie on jednak szczęśliwy.

Szykuje się jedna z największych afer w przemyśle technologicznym od kilku lat. - Chiny szykują wielkie kary dla producentów pamięci RAM - wiadomość - 2018-06-22
Szykuje się jedna z największych afer w przemyśle technologicznym od kilku lat.

Na początku maja informowaliśmy Was o tym, że chiński rząd prowadzi dochodzenie mające na celu ustalić, czy wysokie ceny pamięci RAM są efektem zmowy cenowej pomiędzy trzema największymi producentami – firmami Samsung, Micron oraz SK Hynix. Postępowanie cały czas trwa, choć do jego sfinalizowania jest już coraz bliżej – rządowy urząd antymonopolowy zakończył już wizytacje w wymienionych spółkach i zostało uruchomione oficjalne dochodzenie, mające stwierdzić czy podmioty te są winne zmowy cenowej.

Ogromne wrażenie robią kary, które mogą zostać nałożone na firmy w momencie potwierdzenia zarzutów. Bazując na wysokości sprzedaży w Chinach w latach 2016-2017, tamtejszy regulator może wnioskować o karę wahającą się pomiędzy 800 milionami a nawet 8 miliardami dolarów, w zależności od wielkości oszustwa.

Trzeba przyznać, że perspektywa tak wysokich grzywien może zmusić firmy do współpracy z rządem – w oficjalnych oświadczeniach zapewniają o tym zresztą wszystkie trzy zainteresowane podmioty. Co ciekawe, sporą pomoc w rozwiązaniu tego problemu oferują producenci smartfonów – nie jest bowiem tajemnicą, że to właśnie ich najbardziej dotknęły problemy z wysokimi cenami pamięci RAM, co przełożyło się także na wyższe koszty produkcji urządzeń mobilnych.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.