Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 listopada 2021, 12:54

autor: Dawid Wanat

Chiny budują kwantowy superkomputer, USA podkłada im nogę

Stany Zjednoczone blokują eksport technologii kwantowych w obawie o bezpieczeństwo narodowe. Chińskie firmy zostały oskarżone o używanie komputerów kwantowych w celach wojskowych.

Komputery kwantowe to skomplikowane w działaniu maszyny, potrafiące wykonywać obliczenia w efektywniejszy sposób niż tradycyjne urządzenia tego typu. Stany Zjednoczone zasugerowały, że można przy ich pomocy wyrządzić poważne szkody.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych wprowadził na czarną listę 27 podmiotów gospodarczych, które utraciły w ten sposób możliwość prowadzenia działań biznesowych z USA. Przedsiębiorstwa zostały objęte zakazem z powodu realnego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego. Na liście znalazły się m.in. chińskie firmy związane z technologiami kwantowymi, pakistańskie przedsiębiorstwa z przemysłu jądrowego, a także firmy z Japonii i Singapuru.

Czym jest komputer kwantowy? Komputer kwantowy to bardzo zaawansowana maszyna, której działanie opiera się na zasadach mechaniki kwantowej, opisującej zjawiska wykraczające poza granice mechaniki klasycznej. Komputer tradycyjny opiera się na przesyłaniu informacji za pomocą bitów (0 lub 1), natomiast w komputerze kwantowym odbywa się to z użyciem kubitów (kwantowych bitów). Kubit oprócz wartości 0 lub 1 posiad zakres stanów pośrednich, dzięki czemu jest w stanie przechowywać znacznie więcej informacji niż bit, a jego wydajność jest wielokrotnie wyższa.

Na celowniku Stanów Zjednoczonych znalazło się głównie osiem chińskich firm, a celem jest zablokowanie dostępu do technologii kwantowych. Przedsiębiorstwa te oskarżane są przez Departament Handlu o opracowywanie rozwiązań kwantowych dla chińskiego wojska. Prace miałyby polegać na rozwijaniu technologii militarnych, m.in. ulepszaniu sposobów wykrywania samolotów typu stealth, namierzania łodzi podwodnych czy opracowaniu niemożliwych do złamania szyfrów lub metod ich łamania.

Rozszerzenie listy banów to ostatni ruch prezydenta Bidena w celu zablokowania Chinom dostępu do innowacyjnej technologii kwantowej.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.