Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 marca 2021, 16:25

Braki chipów - fabryki stoją, podrożeje dosłownie cała elektronika

Ceny elektroniki (nie tylko konsol, kart graficznych i smartfonów) mogą jedynie wzrosnąć w najbliższych miesiącach. Wszystko przez problem z produkcją chipów, który dotyka całą branżę.

Gdyby spojrzeć na ostatnie pół roku na rynku komputerowym – choćby tylko z perspektywy gracza – przez pryzmat premier, mielibyśmy za sobą udany okres. Niestety, trudno się cieszyć z debiutu nowych podzespołów oraz dziewiątej generacji konsol, kiedy zdobycie jednych i drugich graniczy z cudem (niekoniecznie w przypadku Xboksa Series X/S). Po części można za to winić scalperów i kopaczy kryptowaluty, ale główną przyczyną są problemy z produkcją. Niestety, nic nie zapowiada poprawy w najbliższym czasie. Przeciwnie, zdaniem gazety The Guardian sytuacja może się tylko pogorszyć, co zapewne poskutkuje wzrostem cen sprzętu elektronicznego.

  1. PS5 naprawdę da się kupić; doradzamy, jak to zrobić
Braki chipów - fabryki stoją, podrożeje dosłownie cała elektronika - ilustracja #1
Dla wielu osób to i inne zdjęcia to jedyny kontakt z PlayStation 5.

Artykuł The Guardian wskazuje na dwie przyczyny kryzysu. Pierwszą są wspomniane problemy z produkcją elementów wykorzystywanych przez producentów, takich jak półprzewodniki. Jednakże dotyczyło to głównie wstępnego etapu pandemii, jako że obecnie firmy przystosowały się do ograniczeń narzuconych przez rządy w związku z COVID-19.

Paradoksalnie drugim powodem problemów z dostawami jest wzrost zapotrzebowania na elektronikę. Z jednej strony ma to wynikać ze zmiany stylu życia w związku z niejako przymusowym pobytem w domach, co przekłada się na częstsze zakupy komputerów, smartfonów etc. Z drugiej mamy premiery nowych modeli kart graficznych i konsol, ale też smartfonów, telewizorów i samochodów, co zachęca do wydatków. Wszystko to korzysta z chipów, lecz producenci nie są w stanie zapewnić regularnych dostaw wystarczających do zaspokojenia potrzeb rynku.

Chipy są wszystkim. Mamy tu do czynienia z doskonałym przykładem burzy czynników popytu i podaży. Krótko mówiąc, obecnie mamy nowy poziom popytu, któremu nie sposób sprostać. U wszystkich panuje kryzys, a sytuacja tylko się pogarsza – twierdzi cytowany przez The Guardian analityk Neil Campling z grupy Mirabaud.

Efekty tych braków są aż nazbyt widoczne. Stale piszemy o problemach z zakupem nowych GeForce’ów, Radeonów oraz PlayStation 5. Jakiś czas temu wspominaliśmy też o możliwych kłopotach na rynku smartfonów, a niedawno Samsung ostrzegał przed niedostępnością urządzeń w związku z niewystarczającymi dostawami półprzewodników (via Bloomberg). Nie lepiej mają się producenci samochodów. Na początku roku koncern Ford był zmuszony tymczasowo zamknąć fabrykę aut w Louisville w stanie Kentucky właśnie z powodu braku chipów (via Assembly Magazine).

Braki chipów - fabryki stoją, podrożeje dosłownie cała elektronika - ilustracja #2
Nie tylko gracze mają powody do narzekań.

Ciekawym i zgoła odmiennym dowodem na skalę problemu jest doniesienie z Japonii, gdzie naprawa fabryki chipów firmy Renesas po pożarze urosła do rangi de facto narodowego przedsięwzięcia. W usuwaniu uszkodzeń pomagają producenci japońskich samochodów (m.in. Toyota), a do wsparcia inicjatywy zachęca też japońskie ministerstwo finansów (podajemy za agencją Bloomberg). Znacznie wcześniej przyczyny braku chipów do PlayStation 5 i Xboksa Series X/S zaczął badać rząd USA na polecenie prezydenta Joe Bidena.

Te i inne fakty dobitnie pokazują, jak fatalna jest sytuacja. Chciałoby się pocieszać, że po ponad roku sytuacja z koronawirusem powinna się zacząć normować i w efekcie producenci będą mogli zrezygnować z co bardziej uciążliwych ograniczeń (oraz podwyżek cen). Dość jednak spojrzeć na sytuację w naszym kraju, stojącego na skraju kolejnego lockdownu, by uświadomić sobie, jak złudna jest to nadzieja.

Braki chipów - fabryki stoją, podrożeje dosłownie cała elektronika - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

  1. PS5 I Xbox Series X/S żyłą złotą dla spekulantów
  2. Scalperzy sprzedali 50 tys. Kart GeForce RTX 3000 za 230 mln zł
  3. Problemy z dostępnością kart graficznych I konsol mogą się pogłębić przez brak wody