Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 23 marca 2021, 16:35

Zwiastun Rojst '97, na platformę Netflix zmierzają kolejne polskie produkcje

Netflix wypuścił zwiastun Rojsta ’97, czyli kontynuacji popularnego polskiego serialu z Dawidem Ogrodnikiem i Andrzejem Sewerynem w rolach głównych. Produkcja zadebiutuje latem tego roku.

Zwiastun Rojsta '97

Serial Rojst okazał się jednym z bardziej interesujących polskich kryminałów ostatnich lat. Niestety wkrótce po jego premierze platforma, dla której został on stworzony, czyli Showmax, zdecydowała się wycofać z naszego kraju. Wydawało się, że pogrzebało to jakiekolwiek nadzieje na drugi sezon. Na scenę wszedł jednak Netflix, który nabył prawa do Rojsta i nie tylko umieścił w swojej ofercie dotychczas nakręcone odcinki, ale również zapowiedział powstanie nowych. Dziś na YouTube pojawił się ich pierwszy większy zwiastun. Zapraszamy do seansu.

Akcja Rojsta ’97, gdyż taką oficjalną nazwę nosi drugi sezon serialu, będzie toczyła się w okolicach tzw. powodzi tysiąclecia, która nawiedziła Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię w lipcu 1997 roku. Kataklizm ten odsłonił w lesie na Grontach kolejne ciała, a wraz z nimi korupcję i przekręty lat 90., jak i długo skrywane sekrety z czasów wojny. Do sprawy tej przydzielony zostaje duet detektywów - bezkompromisowa policjantka z Warszawy Anna Jass i lokalny inspektor Adam Mika. Zainteresują się nią także doskonale znani z pierwszego sezonu dziennikarze, czyli Piotr Zarzycki, który powraca do miasta by objąć stanowisko redaktora naczelnego gazety „Kurier”, oraz zmęczony życiem Witold Wanycz. Co z tego wszystkiego wyniknie? Przekonamy się latem bieżącego roku.

W Rojście '97 zobaczymy między innymi Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika, Magdalenę Różdżkę, Łukasza Simlata oraz Zofię Wichłacz. Głównym twórcą nowych odcinków, podobnie zresztą jak poprzednich, jest Jan Holoubek (Prokurator, Kruk. Szepty słychać po zmroku).

Kolejne polskie produkcje zmierzają na platformę Netflix

Zwiastun Rojst 97, na platformę Netflix zmierzają kolejne polskie produkcje - ilustracja #1
Serial Hiacynt zadebiutuje na platformie Netflix jesienią tego roku.

Letnia premiera Rojsta '97 to jedynie część ofensywy polskich produkcji na Netflixa. Już wkrótce na tej platformie pojawi się więcej świeżych pozycji zrealizowanych w naszym kraju. Oto ich lista wraz z krótkimi opisami:

 1. Sexify – ośmioodcinkowy serial komediowy Kaliny Alabrudzińskiej (Nic nie ginie) i Piotra Domalewskiego (Cicha noc) opowiadający o przygodach studentki informatyki, która pragnąc wygrać prestiżowy konkurs, stara się stworzyć aplikację, która pozwoli zaspokoić ciekawość i seksualne potrzeby jej rówieśników. Premiera wiosną tego roku.
 2. Otwórzy oczy - sześcioodcinkowy serial Anny Jadowskiej (Dzikie róże, Erotica 2022 - nowela Niedźwiedź) oraz Adriana Panka (Daas, Kod genetyczny). Skupi się on na historii nastoletniej Julki, która w następstwie tragicznego wypadku trafia do ośrodka leczenia amnezji. Z czasem dziewczynę zaczynają nękać dziwne sny, które zmuszają ją do zastanowienia się, czy miejsce, w którym się znajduje, jest tym, za które je dotychczas uważała. Produkcja zadebiutuje jesienią tego roku.
 3. Prime Time – dramat psychologiczny w reżyserii Jakuba Piątka, który w tym roku walczył o nagrodę główną festiwalu Sundance. Przedstawia on historię Sebastiana, który w ostatni dzień 1999 roku wdziera się do siedziby telewizji z bronią w ręku, bierze dwoje zakładników i żąda wpuszczenia na antenę w porze najwyższej oglądalności. Polscy widzowie Netflixa będą mogli obejrzeć ten film od 14 kwietnia.
 4. Bartkowiak – film w reżyserii Daniela Markowicza. Jego głównym bohaterem jest Tomek, były zawodnik MMA, który w wyniku pewnych zbiegów okoliczności wkracza w groźny świat przestępczy i jest zmuszony stawić czoła niebezpiecznym i wpływowym ludziom. Premiera zaplanowana jest na lato 2021 roku.
 5. Hiacynt - thriller w reżyserii Piotra Domalewskiego opowiadający o młodym milicjancie Robercie, który wpada na trop seryjnego mordercy gejów. Produkcja pojawi się na platformie Netflix jesienią 2021 roku.
 6. Axis Mundi – serial Kasi Adamik (Pokot, Amok, Wataha) i Olgi Chajdas (Nina). Będzie to opowieść o młodej studentce medycyny, która zostaje wplątana w dziwaczną intrygę pełną słowiańskich wierzeń, pradawnych potworów i żądnych krwi bóstw. Tytuł pojawi się w pierwszej połowie 2022 roku.
 7. Królowa – miniserial Łukasza Kośmickiego (Ukryta gra, współscenarzysta Domu złego), którego głównym bohaterem będzie Sylwester - emerytowany krawiec i drag queen mieszkający niegdyś w niewielkiej górniczej miejscowości, który powraca do Polski z Paryża po otrzymaniu listu od wnuczki. Premiera w pierwszej połowie 2022.
 8. Jak pokochałam gangstera – luźna kontynuacja filmu Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa w reżyserii Macieja Kawulskiego. Przedstawi ona opowieść opartą na biografii Nikodema Skotarczaka (pseudonim Nikoś), który dorobił się olbrzymiej fortuny na nielegalnym imporcie samochodów. Debiut produkcji zaplanowany jest na pierwszą połowę 2022 roku.
 9. Wielka woda - sześcioodcinkowy dramat katastroficzny w reżyserii Jana Holoubka oraz Bartłomieja Ignaciuka, według scenariusza Kaspra Bajona i Kingi Krzemińskiej, którego tłem, podobnie jak w przypadku Rojsta '97, będzie powódź tysiąclecia. Gdy niebezpieczny żywioł zbliża się do Wrocławia, zapada decyzja, by poświęcić okoliczne wsie i pola w celu uratowania miasta. Z historii wiemy, że do tego ostatecznie nie doszło. Lecz co przez te kilka dni przeżywali zwykli ludzie? Subskrybenci Netflixa będą mogli dowiedzieć się tego w drugiej połowie 2022 roku.
 10. Zachowaj spokój – kolejny polski serial, po W głębi lasu, stanowiący ekranizację powieści Harlana Cobena. Wyreżyserują go Michał Gazda (Odwróceni) i Bartosz Konopka (Królik po berlińsku, Lęk wysokości). Jego akcja będzie toczyła się na zamożnym warszawskim osiedlu, którym wstrząsa zaginięcie osiemnastoletniego chłopaka. Premiera w drugiej połowie 2022 roku.
Zwiastun Rojst 97, na platformę Netflix zmierzają kolejne polskie produkcje - ilustracja #2
W Prime Time zobaczymy między innymi Bartosza Bielenię, znanego z nominowanego do Oscara Bożego Ciała.

Fakt, że oferta polskich produkcji dostępnych na platformie Netflix stale się powiększa, cieszy zarówno twórców, jak i samych przedstawicieli serwisu. Cytując słowa Anny Nagler, dyrektor ds. lokalnych seriali oryginalnych:

Tworzenie pasjonujących lokalnych treści wymaga doskonałego opanowania sztuki storytellingu, ale przede wszystkim wielkiej wyobraźni twórców. To dzięki nim nawet prosta, wielokroć opowiadana historia zyskuje nowy kształt i przekaz. Chcemy zapewnić fanom Netflix pełen wachlarz emocji: chcemy wzruszać do łez, bawić i dostarczać tematów do dyskusji. Ten rok zapowiada się naprawdę fascynująco. Już wkrótce premiery trzech seriali fabularnych: Sexify, Rojst ’97 i Otwórz oczy. Zbliżają się także kolejne odcinki pierwszej polskiej animacji Kajko i Kokosz. Nieustannie pracujemy nad następnymi tytułami, więc oferta polskich treści będzie się powiększać.

Pytanie tylko, czy owe nadchodzące produkcje przypadną do gustu widzom? O tym przekonamy się już wkrótce.

 1. Oficjalna strona platformy Netflix

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube. W GryOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Obecnie opiekuje się działami trainerów i kodów, uzupełnia encyklopedię o trailery, a także rozwija bazę zapisów gier. Od czasu do czasu poinformuje Was także o nowych darmowych grach w Epic Games Store oraz interesujących ofertach na konsole.

więcej