futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 12 kwietnia 2021, 16:10

Bitcoin to chińska broń finansowa zdaniem współtwórcy PayPala

Współzałożyciel PayPala, Peter Thiel, nazywa kryptowalutę Bitcoin chińską bronią finansową. Twierdzi on, że Chiny poprzez BTC próbują osłabić wartość dolara amerykańskiego.

Czy kryptowaluta może być bronią finansową jakiegoś państwa? Do takich wniosków doszedł Peter Thiel, współtwórca PayPala, znanej platformy umożliwiającej wysyłanie oraz odbieranie płatności przez Internet. Wypowiedział się on na temat Bitcoina, określając go jako finansową broń Chin mającą osłabić wartość waluty USA.

Chociaż jestem zwolennikiem kryptowalut i Bitcoina, zastanawiam się, czy w tym momencie Bitcoin powinien być również postrzegany po części jako chińska broń finansowa wymierzona przeciwko USA.

Dodał także, że kryptowaluta BTC może zagrażać pieniądzom fiducjarnym (niemającym pokrycia w rzeczach materialnych), w szczególności dolarowi amerykańskiemu. Według niego rząd USA powinien uważniej przyjrzeć się kryptowalutom, w szczególności Bitcoinowi. Dalej Thiel określił ogólnie kryptowaluty jako „libertariańską technologię”, a sztuczną inteligencję jako „komunistyczną” (w kontekście nadmiernego wykorzystania jej przez Chiny w kontrolowaniu społeczeństwa). Peter skrytykował też Google i Apple za zbyt bliskie stosunki z Chinami.

W rozmowie oprócz Thiela uczestniczyli: były sekretarz stanu Mike Pompeo, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien oraz Hugh Hewitt, prezenter radiowy i dyrektor naczelny Nixon Foundation. Głównym jej tematem były stosunki pomiędzy Chinami a USA, a całość można obejrzeć pod tym linkiem. Zdania o chińskiej kryptowalutowej broni padają zaraz po 38:38.

Nazwanie kryptowaluty bronią w rękach Chińczyków może mieć szczególny wydźwięk, biorąc pod uwagę fakt, że Chiny planują zdigitalizować swoją własną walutę narodową. Cyfrowy juan jednak nie będzie miał zdecentralizowanego charakteru, jak np. BTC. Zamiast tego będzie oparty o centralny system Ludowego Banku Chin. Korzystanie z niego będzie podobne jak w przypadku innych wirtualnych systemów płatności – użytkownicy mogą wykonywać operacje za pomocą aplikacji lub karty. Do tej pory aplikację pobrało już ponad 100 tys. użytkowników, a pierwsi z nich otrzymali niewielkie kwoty cyfrowych juanów na przetestowanie systemu.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej