Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 listopada 2018, 10:54

autor: Aquma

Avast kończy wsparcie dla Windowsa XP i Visty

Firma Avast poinformowała, że jej program antywirusowy nie będzie już wspierał systemów operacyjnych Windows XP oraz Windows Vista. Ostatnią wersją dedykowaną starszym OS najprawdopodobniej będzie obecna, oznaczona numerem 18.7.

Avast rezygnuje ze wspierania systemów Windows XP oraz Windows Vista - Avast kończy wsparcie dla Windowsa XP i Visty - wiadomość - 2018-11-05
Avast rezygnuje ze wspierania systemów Windows XP oraz Windows Vista

W SKRÓCIE:

  1. program antywirusowy Avast nie będzie wspierał Windows XP i Visty;
  2. ostatnią wersją współpracującą z tymi systemami najprawdopodobniej będzie obecna, oznaczona numerem 18.7;
  3. firma radzi swoim użytkownikom nabycie Windows 10.

Program antywirusowy Avast nie będzie już wspierał systemów operacyjnych Windows XP oraz Windows Vista. Przyczyną jest ich malejąca z roku na rok popularność. Firma zaleca użytkownikom przesiadkę na najnowszą wersję Windows 10. Informacja została przekazana za pośrednictwem oficjalnego bloga.

Zapotrzebowanie na ochronę tych systemów znacznie zmniejszyło się w ostatnich latach, a równocześnie wzrosła potrzeba ochrony systemów Windows 7 i nowszych. Zaleca się, aby wszyscy użytkownicy Avast zaktualizowali swoje systemy operacyjne Windows do najnowszej wersji Windows 10 - nie tylko po to, by móc nadal cieszyć się najnowszymi ulepszeniami bezpieczeństwa Avast, ale także by wyeliminować możliwość wykorzystania luk w zagrożonym starszym systemie, którego obecnie używają – czytamy w notce.

Początkowo zmiana miała wejść w życie 1 stycznia 2019 r., jednak wszystko wskazuje na to, że w związku z wydaniem wersji 64-bitowej, wsparcie dla starszych OS zostanie zakończone miesiąc wcześniej – listopadowa aktualizacja nie trafi już do użytkowników systemów Windows XP oraz Windows Vista.

ZMIANA: W związku z wprowadzeniem wersji 64-bitowej w następnym wydaniu, zdecydowaliśmy się zakończyć wsparcie dla systemów Windows XP / Vista o miesiąc wcześniej. Tak więc kolejna wersja planowana na koniec listopada nie będzie obsługiwała XP / Visty – czytamy w wypowiedzi MartinaZ, moderatora oficjalnego forum poświęconego oprogramowaniu firmy Avast.

Warto odnotować, że zakończenie wsparcia nie oznacza, iż program antywirusowy nagle przestanie działać. Komputer nadal będzie chroniony – co więcej, firma będzie wciąż udostępniała poprawki z tzw. definicjami wirusów. Avast dostępny dla Windows XP i Visty nie będzie już jednak poprawiany ani wzbogacany o nowe funkcje, a jego nowe wersje nie będą współpracowały ze starszymi systemami operacyjnymi.

  1. Avast – strona oficjalna
  2. Microsoft – strona oficjalna