Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 października 2021, 09:00

autor: Eklerek

Apple i Microsoft wchodzą na nowe rynki, a bitcoin trafia do kotła

Czy ściereczka Apple odmieni branżę? Czy gamingowa lodówka dobrze się sprzedaje? Czy BTC zastąpi węgiel? Czy Donald Trump to nowy Mark Zuckerberg? I ile tak właściwie warta jest nasza twarz?

SPIS TREŚCI:
  • Apple prezentuje nową ściereczkę.
  • Gamingowa lodówka pada ofiarą scalperów.
  • Nadchodzi zima, dorzuć bitcoina do pieca.
  • Donald Trump tworzy nowy serwis społecznościowy.
  • Nasza twarz to najlepszy środek płatniczy?

Zapraszamy na nasz alternatywny przegląd wiadomości ze świata technologii. Poniżej znajdziecie newsy przyćmione przez te o najnowszych konsolach, wielkich skandalach czy tweetach pewnego ekscentrycznego miliardera lubującego się w kosmosie i kryptowalutach. Nie znaczy to jednak, że są to tematy nieciekawe – wręcz przeciwnie!

Apple prezentuje nową ściereczkę

Największą premierą 2021 roku dla fanów Apple nie jest iPhone 13 ani nowy MacBook Pro z szaloną (jak na giganta z Cupertino) liczbą złączy. Jest nią ściereczka do czyszczenia ekranów. Wyceniona na 99 złotych, została według producenta „wykonana z miękkiego materiału niepowodującego zarysowań”, a do tego „umożliwia bezpieczne i skuteczne czyszczenie wszystkich wyświetlaczy Apple”.

Apple i Microsoft wchodzą na nowe rynki, a bitcoin trafia do kotła - ilustracja #1
Ściereczka Apple to eleganckie wykończenie, dyskretne logo i absurdalnie wysoka cena. Źródło: Apple.

Czy możemy wyczyścić tą ściereczką każdego smartfona? Okazuje się, że nie. Wspierane są oczywiście najnowsze iPhone 13 oraz iPhone 13 Pro. Wsteczna kompatybilność sięga jednak jedynie modelu iPhone 6. Posiadacze starszych telefonów będą musieli obejść się smakiem.

Spore zainteresowanie oraz braki czipów przełożyły się na dość długi czas oczekiwania na ten produkt. W chwili pisania tego tekstu przewidywana dostawa do Krakowa nastąpiłaby gdzieś między 11 a 25 stycznia 2022 roku. Na czystość spod znaku jabłka warto jednak poczekać.

Gamingowa lodówka pada ofiarą scalperów

Scalperzy tak się rozkręcili, że kupują coraz więcej produktów skierowanych do graczy. Ich ofiarą padła nawet gamingowa lodówka Xbox Mini Fridge. Gdy pisaliśmy o jej premierze, cena wynosiła 99 euro, czyli około 450 złotych.

Apple i Microsoft wchodzą na nowe rynki, a bitcoin trafia do kotła - ilustracja #2
Przedsprzedaż gamingowej lodówki skończyła się fiestą scalperów. Źródło: Xbox.

Teraz jednak na portalach aukcyjnych można ją znaleźć nawet za 399 dolarów, czyli niemal 1600 złotych. Do tego zakupu warto jednak podejść na chłodno, bo jak zapewnia przedstawiciel Xboksa na Twitterze, oficjalna premiera odbędzie się w grudniu i do tego czasu nie powinno być problemów z dostępnością.

Nadchodzi zima, dorzuć bitcoina do pieca

Czym ogrzewacie dom? Węglem? Gazem? Oponami wyrzuconymi przez sąsiada do pobliskiego lasu? Jest alternatywa – kryptowaluty! Miasto North Vancouver w Kanadzie, liczące ok. 53 tys. mieszkańców, już od przyszłego roku ma być ogrzewane bitcoinami.

Apple i Microsoft wchodzą na nowe rynki, a bitcoin trafia do kotła - ilustracja #3
Bitcoiny to gorący towar. Pora to wykorzystać! Źródło: bitcoin-schweiz/Pixabay.

Lonsdale Energy Corporation we współpracy z kopiącym BTC MintGreen użyje tzw. „cyfrowych kotłów”, które są w stanie odzyskać nawet 96% energii użytej do wydobycia kryptowalut i w postaci ciepła dostarczyć ją do budynków w mieście. Nic tylko kopać.

Donald Trump tworzy nowy serwis społecznościowy

Apple i Microsoft wchodzą na nowe rynki, a bitcoin trafia do kotła - ilustracja #4
TRUTH – konkurent dla Facebooka i Twittera czy szalony pomysł Trumpa? Źródło: Sky News.

Co zrobić, jeśli dostało się bana w serwisach społecznościowych? Jeżeli mamy odpowiednio dużo pieniędzy, możemy założyć własny i nazwać go TRUTH Social. Aż dziwne, że Donald Trump wpadł na to dopiero teraz. Jak sam tłumaczy:

Stworzyłem TRUTH Social i TMTG [Trump Media & Technology Group – red.], by przeciwstawić się tyranii Big Tech. Żyjemy w świecie, w którym Talibowie są obecni na Twitterze, a wasz ulubiony amerykański prezydent został uciszony. To jest nie do zaakceptowania.

Medium o nazwie „Prawda” służące do walki politycznej? Czy tego już gdzieś nie było, towariszcz?

Nasza twarz to najlepszy środek płatniczy?

Rozpoznawanie twarzy jest z nami już od jakiegoś czasu, służąc przede wszystkim do odblokowywania smartfonów. Szybkość i bezkontaktowość działania może jednak sprawić, że takie systemy coraz częściej będą pojawiać się w zatłoczonych miejscach do realizowania płatności. Już teraz w ten sposób zapłacimy w moskiewskim metrze oraz na stołówkach w dziewięciu brytyjskich szkołach.

Apple i Microsoft wchodzą na nowe rynki, a bitcoin trafia do kotła - ilustracja #5
Skanowanie twarzy może się rozpowszechnić znacznie bardziej, niż byśmy tego chcieli. Źródło: Tumisu/Pixabay.

Eleganckie, szybkie, bezdotykowe… Ciekawe, czy przechowywanie dokładnego skanu naszej twarzy przez rosnącą liczbę niezależnych podmiotów może mieć jakieś wady?

Apple i Microsoft wchodzą na nowe rynki, a bitcoin trafia do kotła - ilustracja #6

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.