Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 grudnia 2021, 13:43

autor: Dawid Wanat

Gadżet Apple pomaga złodziejom kraść samochody

AirTag to niewielkich rozmiarów lokalizator od firmy Apple. Ostatnio urządzenie stało się ulubieńcem kanadyjskich złodziei. Policja z Ontario alarmuje.

Jakiś czas temu Apple wydał na rynek AirTag – kieszonkowy lokalizator, który może śledzić dowolną rzecz np. portfel, plecak lub klucze. Sama zasada działania jest prosta: po sparowaniu urządzenia z iPhone’em oraz oznaczeniu i nazwaniu przedmiotu, możemy go śledzić za pomocą aplikacji Find My, korzystającej z GPS. Urządzenie bardzo przypadło do gustu złodziejom samochodów.

Kanadyjscy stróże prawa ostrzegają przed złodziejami aut korzystających z nowych gadżetów. Regionalna policja z Ontario od września 2021 roku odnotowała pięć przypadków kradzieży luksusowych samochodów z pomocą lokalizatorów AirTag.

Gadżet Apple pomaga złodziejom kraść samochody - ilustracja #1

Gdy już przestępca obierze auto na cel, ukrywa AirTaga w mało widocznym miejscu. Złodzieje liczą na to, że kierowca nie znajdzie lokalizatora i czekają, aż wróci on do miejsca zamieszkania. Informacja o adresie ofiary pozwala ukraść samochód bezpośrednio spod domu ofiary i tym samym uniknąć ryzyka kradzieży z bardziej publicznego miejsca.

Apple korzysta już z zabezpieczeń, które mają chronić przed śledzeniem przez inny lokalizator. Kiedy w pobliżu pojawi się AirTag, dostaniemy o tym powiadomienie i możemy zareagować, o ile nie zignorujemy tej informacji. Policja zaleca jednak parkowanie samochodów w garażach lub pod okiem kamery. Dobrym pomysłem byłoby również sprawdzanie samochodu pod kątem obecności lokalizatorów, takich jak AirTag.

Gadżet Apple pomaga złodziejom kraść samochody - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.