Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 listopada 2021, 13:16

autor: Bartłomiej Sagan

Apple-1 na aukcji; końcowa cena na poziomie 2,5 miliona złotych

Apple-1, będący pierwszym komputerem stworzonym przez firmę z nadgryzionym jabłkiem w logo, trafił na sprzedaż. Dziś odbędzie się aukcja, podczas której będzie można wylicytować tego technologicznego białego kruka.

Apple jest obecnie jednym z liderów branży technologicznej. W swojej ofercie mają smartfony, tablety, komputery osobiste i laptopy. Jednak pierwszym produktem obecnej korporacji był Apple-1. Stworzony w 1976 roku przez między innymi Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka komputer jest obecnie niezwykle rzadkim zabytkiem branży technologicznej. Nic dziwnego, gdyż powstało jedynie 200 egzemplarzy. Dziś, czyli 9 listopada 2021 roku, o 20:30 czasu polskiego legendarny model (ewidencjonowany jako Chaffey College Apple-1) zostanie zlicytowany na aukcji. Cena wyjściowa? 200 tysięcy dolarów (793 100 złotych). Spodziewana ostateczna oferta ma opiewać na nawet 600 tysięcy dol. (2 379 529,20 zł)...

Chociaż nabywcy przyjdzie słono zapłacić za Apple-1, to otrzyma on obudowany drewnem koa sprzęt (tylko sześć egzemplarzy tego modelu dostało taką obudowę) z pełnym okablowaniem i oryginalnymi instrukcjami użytkowania oraz programowania. Ponadto w zestawie znajduje się też monitor Panasonic TR-930U wyprodukowany w maju 1986 roku. Zorganizowanie aukcji akurat w tym roku nie jest zaskoczeniem. W kwietniu minęło bowiem 45 lat od powstania Apple-1.

Apple-1 na aukcji; końcowa cena na poziomie 2,5 miliona złotych - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.