Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 sierpnia 2019, 10:27

autor: Lazlo

Android Q to Android 10. Nowa nazwa oraz data premiery systemu Google [Aktualizacja]

Wątpliwości zostały rozwiane i wiemy już, jak będzie nazywała się nowa wersja systemu od Google. Android 10, bo tak brzmi jego pełna nazwa, odchodzi od tradycyjnego nazewnictwa związanego ze słodyczami. Zadebiutowało także nowe logo.

A nie mogli nazwać tak z polska – Qqułka? - Android Q to Android 10. Nowa nazwa oraz data premiery systemu Google [Aktualizacja] - wiadomość - 2019-08-27
A nie mogli nazwać tak z polska – Qqułka?

AKTUALIZACJA

Wygląda na to, że Android 10 zadebiutuje na telefonach Pixel już 3 września. Informację taką opublikował portal gsmarena.com powołując się na dwie rozmowy z konsultantami Google. Owszem, w przeszłości zdarzało się, że informacje udzielane przez pracowników supportu bywały błędne, jednak przedstawiona data wydaje się być dość prawdopodobna.

Google od jakiegoś czasu duże aktualizacje udostępnia w pierwsze poniedziałki miesiąca, a jeśli jest to dzień wolny, to w najbliższy dzień roboczy – takim dniem w Stanach jest właśnie 3 września. Taka sytuacja miała miejsce również przy wersji Android Pie, która trafiła na urządzenia w pierwszy poniedziałek sierpnia ubiegłego roku.

Zrzut rozmowy z supportem Google. Źródło: gsmarena.com - Android Q to Android 10. Nowa nazwa oraz data premiery systemu Google [Aktualizacja] - wiadomość - 2019-08-27
Zrzut rozmowy z supportem Google. Źródło: gsmarena.com

Po sześciu wersjach beta wiemy już niemal wszystko na temat kolejnej wersji systemu Android. Pozostaje jedno fundamentalne pytanie - nazwa jakiego deseru zaczyna się na literę Q?

Jak się okazuje nie ma dobrych opcji, bo nazwy Android Quik czy Android Quesito brzmiałyby co najmniej dziwacznie. Zresztą nie ma to już w tym momencie znaczenia, ponieważ Google postanowiło odejść od słodkich nawiązań i kolejna wersja systemu będzie nazywała się po prostu Android 10.

Strzał w dziesiątkę?

Google nie twierdzi, że znalezienie dobrej nazwy było zbyt trudne, a raczej sugeruje, że taki był plan od dłuższego czasu, ponieważ niektóre nazwy systemów były niezrozumiałe dla użytkowników spoza Stanów Zjednoczonych. Firma wyjaśnia, że na przykład wyraz „pie” nie wszędzie oznacza słodki deser, a pianki znane jako marshmallow, pomimo że smaczne, nie są znane w wielu miejscach na świecie. Tak czy inaczej, wygląda to na bardzo (nie)przypadkowy moment na podjęcie takiej decyzji.

Psy szczekają, a karawana jedzie dalej - Android 10 wkrótce oficjalnie zadebiutuje i zapewne szybko przyzwyczaimy się do nowego nazewnictwa. Zaprezentowany został także nowy logotyp systemu, który według Google jest bardziej współczesny i przystępny.

System zadebiutuje na telefonach Pixel oraz wybranych urządzeniach innych producentów „w nadchodzących tygodniach”, a wśród wartych odnotowania zmian znajdziemy między innymi dark mode oraz odświeżone sterowanie za pomocą gestów.