Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 lutego 2020, 14:10

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

AMD zwiększa udziały w rynku procesorów. Ryzen dominuje na Amazonie

Zgodnie z raportem firmy analitycznej Mercury Research, w 2019 roku koncern AMD zwiększył swój udział w rynku procesorów. „Czerwoni” radzą sobie świetnie w niemal wszystkich sektorach, głównie dzięki doskonałej sprzedaży CPU z serii Ryzen 3000. Jedynym powodem do narzekania jest malejące zainteresowanie konsolami do gier.

AMD chwali się świetnymi wynikami. - AMD zwiększa udziały w rynku procesorów. Ryzen dominuje na Amazonie - wiadomość - 2020-02-06
AMD chwali się świetnymi wynikami.

W SKRÓCIE:

  1. AMD zwiększyło udziały w niemal wszystkich sektorach rynku procesorów (poza IoT i konsolami do gier);
  2. najszybszy wzrost – o 4% w skali rok do roku – odnotowano w sektorze mobilnym (laptopy);
  3. AMD radzi sobie najlepiej na rynku procesorów do komputerów desktopowych (udział na poziomie 18,3%);
  4. 9 z 10 najlepiej sprzedających się procesorów na Amazonie to produkty „czerwonych”.

Premiera procesorów z serii Ryzen – a w szczególności świetnej linii Ryzen 3000, bazującej na architekturze Zen 2 – zauważalnie poprawiła sytuację AMD na rynku CPU. Choć Intel nadal ma na nim pozycję dominującą, to udział „czerwonych” wciąż się powiększa. Informacja pojawiła się we wpisie analityka Patricka Moorheada na Twitterze. Koncern AMD podzielił się z nim raportem firmy Mercury Research, dotyczącym czwartego kwartału zeszłego roku.

Świetne wyniki AMD w 2019 roku

Firma dr Lisy Su zyskuje we wszystkich sektorach (najlepiej wypada ten obejmujący zestawy desktopowe, ale największy wzrost odnotowano w zakresie laptopów), osiągając poziom udziału w rynku, którego nie uświadczyła od lat 2013-2014. Warto odnotować, że mowa tu o liczbie procesorów, a nie ich wartości (to tzw. unit share, a nie dolar share). Należy też zaznaczyć, że w ostatnim kwartale wzrost był wolniejszy niż w poprzednich latach, pomimo – jak się wydawało – dobrze zaplanowanej premiery kolejnych układów Ryzen 3000 i nowych procesorów Threadripper, które trafiły do sklepów przed gorącym okresem świątecznym.

Powyższe dane nie uwzględniają urządzeń typu IoT (ang. Internet of Things, tłum. Internet rzeczy) oraz konsol do gier. Co ciekawe, właśnie z powodu tych dwóch sektorów, całkowity udział AMD w rynku wszystkich procesorów spadł w ostatnim kwartale o 0,9%, do 14,2% (w skali rok do roku „czerwoni” odnotowali jednak wzrost – również na poziomie 0,9%). Obecne konsole są oparte na podzespołach AMD, ale ich sprzedaż zwalnia. Jednak w tym roku doczekamy się premiery platform dziewiątej generacji, które również będą bazowały na technologii koncernu. Można się więc spodziewać, że będzie on miał jeszcze więcej powodów do radości.

Sprzedaż procesorów Ryzen na Amazonie

Dane znajdują odzwierciedlenie w statystkach sklepów. Dla przykładu, poniżej znajdziecie top 10 sprzedaży procesorów na Amazonie. Tabela mówi sama za siebie.

Miejsce

Procesor

1.

AMD Ryzen 2700X

2.

AMD Ryzen 5 3600

3.

AMD Ryzen 5 2600

4.

AMD Ryzen 7 3700X

5.

AMD Ryzen 9 3900X

6.

AMD Ryzen 7 3800X

7.

AMD Ryzen 5 3600X

8.

Intel Core i5-9900KF

9.

AMD Ryzen 3 3200G

10.

AMD Ryzen 3 3400G

Najpopularniejsze procesory na Amazonie (6 lutego 2020 r., godzina 14:06).

Trzeba pamiętać, że również bieżący rok na rynku procesorów zapowiada się bardzo ciekawie. AMD szykuje się powoli do premiery układów z serii Ryzen 4000, wykorzystujących usprawnioną architekturę Zen 3 (w pierwszej kolejności zadebiutują jednostki dedykowane laptopom, a w kolejnych miesiącach także produkty desktopowe). Z kolei Intel na pewno wypuści na rynek CPU z linii Comet Lake-S – kolejną wersję jednostek wykonanych w litografii 14 nm. Zgodnie z zapowiedziami do końca roku niebiescy powinni też w końcu uporać się z procesem produkcyjnym 10 nm, dzięki czemu doczekamy się pierwszych procesorów stworzonych w oparciu o tę technologię. Pozostaje mieć nadzieję, że właśnie tak się stanie.

  1. AMD – strona oficjalna
  2. Intel – strona oficjalna
  3. Mercury Research – strona oficjalna