Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 maja 2018, 12:48

autor: ElMundo

AMD szykuje 16-rdzeniowe Ryzeny i kolejne generacje architektury Zen

AMD zaprezentowało swoje plany odnoszące się do rozwoju procesorów. Już niebawem na rynek mają trafić nawet 16-rdzeniowe procesory z rodziny Ryzen, a oficjalnej zapowiedzi doczekały się kolejne generacje architektury Zen.

AMD szykuje 16-rdzeniowe Ryzeny i kolejne generacje architektury Zen - ilustracja #1

Wiele osób oczekiwało konkretnych informacji, jeśli chodzi o kolejne generacje architektury Zen oraz Zen+, która stanowi podstawę najnowszych procesorów z rodziny Ryzen oraz Threadripper. Teraz wiemy, że na nowe rozwiązania przyjdzie nam czekać naprawdę niedługo. Nieoficjalne informacje mówiące o tym, że AMD rozpoczęło testowanie próbek architektury Zen 2 mogą wydawać się bardzo prawdopodobne wobec najnowszych wieści z tego koncernu.

Według specjalnej „mapy drogowej” opublikowanej przez AMD procesory oparte o układy Zen 2 wyprodukowane w 7-nanometrowym procesie technologicznym pojawią się w przyszłym roku. Co więcej, bardzo nieodległą przyszłością jest także architektura AMD Zen 3, która z kolei będzie korzystać z udoskonalonego procesu technologicznego 7 nm+. To oznacza, że w przeciągu dwóch lat powinniśmy zaobserwować na rynku prawdziwy wysyp nowych CPU, które będą nie tylko bardziej wydajne, ale także umożliwią koncentrację na energooszczędności układów.

„Mapa drogowa” AMD pokazuje, że koncern mocno stawia na szybki rozwój procesorów. - AMD szykuje 16-rdzeniowe Ryzeny i kolejne generacje architektury Zen - wiadomość - 2018-05-28
„Mapa drogowa” AMD pokazuje, że koncern mocno stawia na szybki rozwój procesorów.

Co więcej, AMD zapowiedziało także premierę architektury AMD Zen 5, która miałaby pojawić się w ciągu kilku lat po trzeciej generacji i pozwoliłaby na całkowite przejście na 5-nanometrowy proces technologiczny. Nie ma na razie żadnych informacji na temat Zen 4, ale pojawiają się ciekawe plotki mówiące o tym, że ta generacja miałaby zostać całkowicie pominięta.

Istnieje jednak o wiele bardziej interesująca na ten moment informacja, która niestety nie została jeszcze potwierdzona przez AMD. Nieoficjalnie mówi się bowiem, że wraz z premierą platformy Zen 2 na rynek trafią dwunasto-, a nawet szesnastordzeniowe procesory z rodziny AMD Ryzen. Co więcej, nowe CPU miałyby bazować na podstawce AM4, co oznaczałoby, że w sklepach pojawią się niespotykane do tej pory wielordzeniowe procesory dostępne dla zwykłego konsumenta. Na potwierdzenie tych wieści przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.