Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 maja 2018, 11:57

autor: Aquma

PUBG doczeka się dużych poprawek wydajności

Zeszłoroczny megahit battle royale – Playerunknown’s Battlegrounds – otrzyma w niedalekiej przyszłości szereg usprawnień, które mają na celu poprawienie wydajności i kodu sieciowego gry. PUBG Corporation pragnie też kontynuować walkę z oszustami.

PUBG będzie działało lepiej. Prawdopodobnie. - PUBG doczeka się dużych poprawek wydajności - wiadomość - 2018-05-29
PUBG będzie działało lepiej. Prawdopodobnie.

Zespół odpowiedzialny za stworzenie i rozwijanie zeszłorocznego megahitu Playerunknown’s Battlegrounds poinformował, że gra doczeka się licznych usprawnień w zakresie wydajności lokalnego klienta oraz działania serwerów. Deweloperzy planują też dalszą walkę z oszustami. To właśnie te trzy kwestie są obecnie priorytetami dla programistów.

Wydajność – co się zmieni?

W pierwszej kolejności twórcy z PUBG Corporation planują przyjrzeć się systemowi oświetlenia gry oraz zbyt skomplikowanym efektom, które są wywoływane wówczas, gdy pojazdy poruszają się po różnych nawierzchniach. Te dwie rzeczy najmocniej uderzają obecnie w wydajność PUBG, powodując spadki ilości wyświetlanych klatek animacji nawet na przyzwoitych pecetach.

To jednak nie wszystko – dalsze poprawki będą dotyczyły m.in. sposobu, w jaki klient gry śledzi niewidocznych przeciwników (w tym takich, którzy poruszają się w pojazdach), renderowania modeli, wyświetlania animacji (m.in. przy przeskakiwaniu przez przeszkody oraz skokach ze spadochronem). Deweloperzy chcą też zmniejszyć ilość mocy obliczeniowej wymaganej przez zatrzymane pojazdy i odległe obiekty, a także wyeliminować przycięcia wywoływane przez lunety niektórych snajperek. Niektóre z tych zmian powinny pomóc także wtedy, gdy gramy na komputerze o słabszej konfiguracji.

Pojazdy są jedną z przyczyn problemów wydajnościowych PUBG.
Pojazdy są jedną z przyczyn problemów wydajnościowych PUBG.

Poprawiona ma zostać również szybkość wczytywania map i tekstur. Przy okazji programiści planują wyeliminować jeden z błędów skutkujących wywalaniem do pulpitu. Co ważne, twórcy chcą zmienić sposób wprowadzania podobnych poprawek do gry – będą one wrzucane na serwery, od razu gdy będą gotowe, a nie jako część większej aktualizacji.

Usprawnienia w działaniu serwerów

Poprawie ma ulec kod sieciowy gry, przy czym głównym celem jest zmniejszenie skutkującego tzw. lagami opóźnienia w kontakcie z serwerami (ang. latency). Powinno to spowodować znaczne przyspieszenie i upłynnienie interakcji pomiędzy graczami. Dodatkowo PUBG będzie szybciej przesyłało dane na temat obiektów, by wyeliminować problem z wolnym wczytywaniem się świata gry w czasie lotu na spadochronie.

Zespół chce też oczyścić kod sieciowy z niepotrzebnych lub mało wydajnych elementów. Dla przykładu, obecnie niektóre obiekty bez powodu wysyłają aktualizacje do serwerów, a pojazdy i modele postaci są odświeżane zbyt często, co źle wpływa na funkcjonowanie gry. Ta druga kwestia prawdopodobnie stoi też za dziwnym wpływaniem fizyki na pojazdy.

Kod sieciowy PUBG jest obecnie daleki od doskonałości.
Kod sieciowy PUBG jest obecnie daleki od doskonałości.

Wojna z oszustami trwa

PUBG Corporation jakiś czas temu rzuciło wyzwanie cheaterom psującym zabawę fanom ich gry. Wprowadzono wiele usprawnień i poprawek, które miały na celu utrudnienie oszustom życia. Firma zbanowała setki tysięcy nieuczciwych graczy, a nawet poszła o krok dalej – podjęła działania prawne przeciwko osobom odpowiedzialnym za stworzenie narzędzi wykorzystywanych przy oszukiwaniu w PUBG. Dotychczasowe inicjatywy będą kontynuowane, jednak deweloperzy planują też kolejne, które zostaną przedstawione bliżej w przyszłych wiadomościach do społeczności.

Warto odnotować, że równocześnie ze wspomnianymi optymalizacjami PUBG Corp. pracuje także nad nową zawartością. Jeszcze w czerwcu na serwery powinna trafić nowa mapa – Sanhok – która po premierze zostanie wzbogacona o kolejne elementy: broń i pojazdy. Pośród tych drugich znajdzie się stworzony na prośbę fanów, trójkołowy samochód, nazywany na razie Tukshai. Lokacja ma być najpiękniejszą mapą PUBG i jest przez twórców wykorzystywana do testowania nowych rozwiązań, w tym m.in. dynamicznego systemu pogody.

Projekt Tukshai.
Projekt Tukshai.
  1. PUBG – strona oficjalna
  2. Playerunknown’s Battlegrounds – list deweloperski
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds