Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 sierpnia 2019, 13:45

autor: Konrad "Lazlo" Hazi

AMD po raz pierwszy od 5 lat z lepszą sprzedażą GPU niż Nvidia

Stało się to, czego w zasadzie wszyscy się spodziewali - AMD wyprzedziło Nvidię pod względem sprzedaży układów graficznych w drugim kwartale 2019 roku. Dane przedstawione przez analityków z Jon Peddie Research obejmują wszystkie typy GPU przeznaczone dla komputerów typu PC.

W sumie można się było tego spodziewać... - AMD po raz pierwszy od 5 lat z lepszą sprzedażą GPU niż Nvidia - wiadomość - 2019-08-30
W sumie można się było tego spodziewać...

Firma analityczna Jon Peddie Research opublikowała raport dotyczący rynku kart graficznych obejmujący drugi kwartał tego roku. Wynika z niego, że po raz pierwszy od pięciu lat AMD wyprzedziło Nvidię pod względem sprzedaży kart graficznych, poprawiając się przy tym o prawie 9,85% w porównaniu do pierwszego kwartału. Dane obejmują wszystkie typy kart graficznych przeznaczonych dla komputerów osobistych, w tym także układy zintegrowane w procesorach (gdzie udział Nvidii jest zdecydowanie najmniejszy).

Odwrócenie trendu

Po raz ostatni AMD było na prowadzeniu w czasie, gdy Radeon R9 290X był najszybszym dostępnym na rynku GPU dla graczy, czyli przed premierą kart Nvidii z rodziny Maxwell. Od tego czasu w pojedynku „Czerwoni” kontra „Zieloni” prowadzili niezmiennie ci drudzy.

Porównanie udziału poszczególnych producentów na przestrzeni lat. Źródło: Jon Peddie Research - AMD po raz pierwszy od 5 lat z lepszą sprzedażą GPU niż Nvidia - wiadomość - 2019-08-30
Porównanie udziału poszczególnych producentów na przestrzeni lat. Źródło: Jon Peddie Research

Co ciekawe, z raportu wynika także, że w drugim kwartale dedykowane karty graficzne znalazły się w mniejszej ilości komputerów niż w pierwszym (spadek z 29 do 27 procent). Cały rynek komputerowy zanotował w tym okresie wzrost o 9,25% przy, co ciekawe, spadku popytu na karty rozszerzeń o 16,62%. Pomimo zdecydowanych wzrostów na rynku, sprzedaż Nvidii pozostała na zbliżonym poziomie, zaś AMD zanotowało spory skok.

Analitycy nie ukrywają zaskoczenia takim obrotem sprawy, ponieważ AMD dysponuje niewielkim wachlarzem produktów oraz dalekie jest od pełnej penetracji rynku. Układy tego producenta nie oferują sprzętowego wsparcia ray tracingu, nie znajdziemy wciąż modeli mogących konkurować z najmocniejszymi GPU od Nvidii, a na rynku rozwiązań mobilnych udział AMD jest znikomy. Niesłabnącą popularnością cieszą się jednak układy z rodziny Vega, a pierwsze układy z rodziny RX 5700 (o ile zdążyły się załapać do zestawienia) także mogły mocno wpłynąć na wynik AMD. Jednakowoż ze względu na niższe ceny, mało prawdopodobne jest, by AMD wyprzedziło Nvidię pod względem przychodów ze sprzedaży.

Nie zmienia to faktu, że AMD staje się pomału konkurencją z prawdziwego zdarzenia dla Nvidii, która to z kolei, dzięki układom z rodziny Turing, zanotowała rekordowy rok pod względem przychodów.

Przychody Nvidii. Źródło: Nvidia - AMD po raz pierwszy od 5 lat z lepszą sprzedażą GPU niż Nvidia - wiadomość - 2019-08-30
Przychody Nvidii. Źródło: Nvidia

Nie zapominajmy, że Nvidia posiada także inne źródła przychodu, którymi oprócz użytkowników indywidualnych są także centra danych. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że „Zieloni” zmuszeni zostaną do działania i jeszcze większej dywersyfikacji przychodów, tak jak to czyni Intel, który już zapowiedział, że w najbliższych latach zamierza wejść również na rynek dedykowanych kart graficznych.