5G nadal zbyt wolne? LG właśnie testuje 6G
LG we współpracy z kilkoma europejskimi instytutami wykonało pierwsze udane testy transmisji 6G. Terahercowe częstotliwości i transfery przekraczające terabity na sekundę już za rogiem? Niestety nie.

- LG wykonało demonstracyjny test technologii 6G;
- ustanowiono stabilne połączenie punktów w odległości ok. 100 metrów.
5G nadal nie jest powszechne, przynajmniej w naszym kraju (obecnie występuje tylko w większych miastach). Na drodze tej technologii stoją koncesje (ich brak), słabe zasięgi i ludzkie uprzedzenia. Tymczasem gigant technologiczny LG wykonuje kolejne kroki ku wprowadzeniu 6G. We współpracy z Instytutem Fraunhofera przetestowano ultraszybkie transfery radiowe przy częstotliwościach powyżej 1 THz.

LG ustawiło urządzenia na dachach budynków Fraunhofer HHI i Berlińskiego Instytutu Technologicznego w Niemczech. Odległość pomiędzy antenami wynosiła ok. 100 metrów. Ponieważ transmisja radiowa wykorzystująca tak wysokie częstotliwości jest obarczona sporą stratą mocy wraz z dystansem, wymaga odpowiedniego wzmocnienia.

Wystarczającą siłę i stabilność sygnału uzyskano dzięki specjalnemu wzmacniaczowi. Na potrzeby demonstracji firmy LG i Fraunhofer opracowały też technologię „adaptacyjnego kształtowania wiązki”, a także nowatorskie urządzenia antenowe. Prezes i dyrektor ds. technologii w firmie LG, Il-Pyung Park, powiedział:
Sukces tej demonstracji dowodzi, że jesteśmy coraz bliżej pomyślnego zastosowania terahercowego widma radiowego w nadchodzącej erze 6G.
Era 6G jednak nie nadejdzie tak szybko. Według informacji podawanych przez serwis Aju Business Daily, Korea Południowa dąży do osiągnięcia komercjalizacji telekomunikacji mobilnej 6G, lecz ma to nastąpić najwcześniej w 2028 roku.
Komentarze czytelników
Sasori666 Senator

W ogóle u nas jest gdzieś prawdziwe 5G? Obecne 5G to takie trochę bardziej podkręcone LTE.
Dov Pretorianin
Jestem przeciwny sensu istnienia sieci (N+1)G bo: Bo uważam to za marnowanie zasobów. Obecna technologia jest wystarczająca a jak ktoś mi wyskakuje z argumentem że mu się film w 4K na smartphonie nie ładuje to powiem tyle... Ja tam powyżej HD już na tym malutkim ekraniku nie widzę różnicy. A jeśli chodzi o zasięg to niższe częstotliwości mają lepszy
Yaca Killer Legend

5G za słabo aktywuje nanografen w szczepionkach
zanonimizowany1358724 Pretorianin
Fiutu-tutu 6g z drutu. Już widzę anteny co 50 metrów.
Jeremy Clarkson Legend

Pewnie będzie miało mniejszy zasięg niż wifi