Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 sierpnia 2021, 16:00

5G nadal zbyt wolne? LG właśnie testuje 6G

LG we współpracy z kilkoma europejskimi instytutami wykonało pierwsze udane testy transmisji 6G. Terahercowe częstotliwości i transfery przekraczające terabity na sekundę już za rogiem? Niestety nie.

W SKRÓCIE:
  • LG wykonało demonstracyjny test technologii 6G;
  • ustanowiono stabilne połączenie punktów w odległości ok. 100 metrów.

5G nadal nie jest powszechne, przynajmniej w naszym kraju (obecnie występuje tylko w większych miastach). Na drodze tej technologii stoją koncesje (ich brak), słabe zasięgi i ludzkie uprzedzenia. Tymczasem gigant technologiczny LG wykonuje kolejne kroki ku wprowadzeniu 6G. We współpracy z Instytutem Fraunhofera przetestowano ultraszybkie transfery radiowe przy częstotliwościach powyżej 1 THz.

5G nadal zbyt wolne? LG właśnie testuje 6G - ilustracja #1
Na taką odległość udało się ustanowić stabilne połączenie. Źródło: LG.

LG ustawiło urządzenia na dachach budynków Fraunhofer HHI i Berlińskiego Instytutu Technologicznego w Niemczech. Odległość pomiędzy antenami wynosiła ok. 100 metrów. Ponieważ transmisja radiowa wykorzystująca tak wysokie częstotliwości jest obarczona sporą stratą mocy wraz z dystansem, wymaga odpowiedniego wzmocnienia.

5G nadal zbyt wolne? LG właśnie testuje 6G - ilustracja #2
Prototypowa antena transmisyjna 6G. Źródło: LG.

Wystarczającą siłę i stabilność sygnału uzyskano dzięki specjalnemu wzmacniaczowi. Na potrzeby demonstracji firmy LG i Fraunhofer opracowały też technologię „adaptacyjnego kształtowania wiązki”, a także nowatorskie urządzenia antenowe. Prezes i dyrektor ds. technologii w firmie LG, Il-Pyung Park, powiedział:

Sukces tej demonstracji dowodzi, że jesteśmy coraz bliżej pomyślnego zastosowania terahercowego widma radiowego w nadchodzącej erze 6G.

Era 6G jednak nie nadejdzie tak szybko. Według informacji podawanych przez serwis Aju Business Daily, Korea Południowa dąży do osiągnięcia komercjalizacji telekomunikacji mobilnej 6G, lecz ma to nastąpić najwcześniej w 2028 roku.

5G nadal zbyt wolne? LG właśnie testuje 6G - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.