Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 listopada 2021, 16:46

autor: rassi

5 platform, na których najlepiej odpalić GeForce NOW

Usługa grania w chmurze GeForce NOW jest dostępna na wielu urządzeniach i systemach operacyjnych. Na niektórych platformach można jednak liczyć na pewne udogodnienia, w tym lepszą jakość obrazu. Na czym najlepiej korzystać ze strumieniowania gier?

Gusta i potrzeby ludzi są różnorodne. Jednym zależy na tym, aby ich ulubiona produkcja, była zawsze z nimi i preferują granie na smartfonie, a inni wolą wygodnie rozsiąść się na kanapie przed wielkim ekranem z padem w ręku. GeForce NOW umożliwia zarówno jedno, jak i drugie. Na tym możliwości się nie kończą. W tym artykule spróbuję pomóc Wam odpowiedzieć na pytanie na czym – z różnych względów – najlepiej będzie korzystać z gamingowej platformy od NVIDII.

NOWA SUBSKRYPCJA GFN DOSTĘPNA W PRZEDSPRZEDAŻY

NVIDIA rozszerzyła listę dostępnych planów subskrypcji o wariant RTX 3080. Każdy, kto zdecyduje się na zamówienie nowego pakietu, otrzyma dostęp do komputera z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3080. Maszyna pozwoli na strumieniowanie gier w rozdzielczości 1440p i 120 klatkach na sekundę na komputerach stacjonarnych i w 4K z HDR na SHIELD TV. Serwery zostaną udostępnione w grudniu. O szczegółach przeczytacie tutaj.

NVIDIA SHIELD TV – najlepsza jakość obrazu

Dla wielu najbardziej oczywistym wyborem będzie NVIDIA SHIELD TV. Przystawka działa poprawnie praktycznie ze wszystkimi modelami telewizorów ze złączem HDMI. Doświadczenia są porównywalne z graniem na stacjonarnej konsoli. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby bawić się z użyciem gamepada. Wśród tych obsługiwanych jest m.in. dedykowany kontroler NVIDIA SHIELD, pady od konsol nowych i poprzednich generacji oraz niektóre modele Logitecha - F310, F510 i F710. Da się je podłączyć zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Można też skorzystać z klawiatury i myszki. Oprócz wygody przystawka zapewnia najlepsze wrażenia pod względem jakości obrazu.

5 platform, na których najlepiej odpalić GeForce NOW - ilustracja #1
Oprócz standardowej wersji (na zdjęciu) NVIDIA przygotowała SHIELD TV PRO z większą przestrzenią dyskową i dodatkowymi portami USB.

W momencie tworzenia tego materiału cena standardowej wersji SHIELD TV jest niższa o 110 zł. Zamiast 719 zł urządzenie kosztuje 609 zł. Promocja jest aktywna do 29 listopada.

Komputer stacjonarny z Windowsem, albo stary laptop

Choć poprzednia platforma, czyli SHIELD TV wspiera obsługę myszki i klawiatury, korzystanie z nich na kanapie może być problematyczne. Wydaje się, że w tym przypadku lepszym pomysłem będzie zasiąść za biurkiem, na którym stoi monitor. Czyli krótko mówiąc, grać jak na typowego pecetowca przystało. Aplikacja GeForce NOW działa na blaszaku z 64-bitowym Windowsem 7 lub nowszym.

Na komputerze możesz liczyć na rozgrywkę w 720p lub 1080p z płynnością na poziomie 60 kl./s. Po wykupieniu subskrypcji RTX 3080 dostępna stanie się rozdzielczość 1440p przy 120 kl./s.

5 platform, na których najlepiej odpalić GeForce NOW - ilustracja #2
Wymagania sprzętowe zapewniające prawidłowe działanie platformy do gamingu w chmurze są na tyle niskie, że nie warto zawracać sobie nimi głowy. Przykład? Dwurdzeniowy procesor taktowany co najmniej zegarem 2 GHz.

To samo dotyczy laptopów. Nawet na starszym, biurowym urządzeniu bez dedykowanej karty graficznej, jesteśmy w stanie włączyć GeForce Now. Do grania w chmurze potrzebny jest zaledwie dwurdzeniowy procesor (może być 32-bitowy) o taktowaniu 2 GHz, 4 GB pamięci RAM, zintegrowane GPU obsługujące DirectX 11 i oczywiście połączenie z Internetem.

A MOŻE WYSTARCZY PRZEGLĄDARKA?

Usługa GeForce NOW działa bowiem także z poziomu przeglądarek internetowych Google Chrome i Microsoft Edge. To oznacza, że GeForce NOW włączymy także na chromebookach, czyli tanich laptopach, przeznaczonych wyłącznie do korzystania z internetu, a także na konsolach Xbox

5 platform, na których najlepiej odpalić GeForce NOW - ilustracja #3
Najbardziej wymagające tytuły na Chromebooku? Za sprawą GFN jest to jak najbardziej możliwe.

Smartfon/tablet z Androidem – ogrywaj największe hity w (prawie) dowolnym miejscu

GFN działa na przenośnych urządzeniach z systemem Android. Ulubione produkcje mogą być więc zawsze pod ręką. Wystarczy, że posiada się smartfona lub tablet z systemem w wersji 5.0 lub świeższym z co najmniej 1 GB pamięci i obsługą OpenGL w wersji ES 3.1 lub nowszej. Wymagania te spełniają nawet bardzo stare urządzenia. GeForce NOW pozwala oddawać się rozrywce wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu o wystarczającej prędkości. Trzeba przyznać, że uruchomienie na telefonie najbardziej wymagających tytułów ma w sobie coś niesamowitego. Dodatkowo dla niektórych może to być jedyna okazja, aby pograć w największe hity na ekranie OLED. Gaming na niewielkim sprzęcie może być także całkiem wygodny. Wystarczy skorzystać z pada i uchwytu, który umożliwia wpięcie w niego smartfona i przymocowanie go do kontrolera. Najlepiej będzie to chyba zobrazować (spójrzcie niżej).

5 platform, na których najlepiej odpalić GeForce NOW - ilustracja #4
Jeśli masz już kompatybilnego pada, wystarczy dokupić odpowiedni uchwyt.

Jesteś fanem produktów Apple? Żaden problem!

Do tej pory nie wspominaliśmy o możliwości korzystania ze streamingowania gier na urządzeniach firmy Apple. Bynajmniej nie oznacza to, że NVIDIA o nich zapomniała. Wręcz przeciwnie, gaming w chmurze da się odpalić na szerokiej gamie sprzętów z jabłuszkiem. Usługa jest dostępna na komputerach Mac, iPhone’ach oraz iPadach. W przypadku tych ostatnich grać da się za pośrednictwem przeglądarki Safari. Na wszystkich urządzeniach dostępna jest oczywiście możliwość sterowania przy użyciu kontrolera.

5 platform, na których najlepiej odpalić GeForce NOW - ilustracja #5
Dzięki GeForce NOW na macOS da się zapoznać z produkcjami, które oryginalnie nie zostały przygotowane z myślą o tym systemie.

Pełną listę wymagań dla każdej z obsługiwanych platform znajdziecie w tym miejscu.

Czwartek z GFN – 25/11/2021

Wiadomo już, na czym grać. Pozostaje jeszcze kwestia tego, w co grać. Być może zainteresuje Was jakaś pozycja z tych nowo dodanych.

5 platform, na których najlepiej odpalić GeForce NOW - ilustracja #6
Ghostrunner to wysoko oceniana produkcja polskiego studia One More Level. Gra łączy parkourowe przemierzanie poziomów z walką przy użyciu broni białej i specjalnych mocy.

Lista nowości z tego tygodnia prezentuje się następująco:

  1. Fate Seeker II (Steam)
  2. theHunter: Call of the Wild (Epic)
  3. Ghostrunner (w wersji z Epic Game Store)
  4. Legion TD 2 (Steam)

ZASTRZEŻENIE

Tekst powstał we współpracy z firmą Nvidia.