Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 marca 2020, 13:44

Walka z koronawirusem łączy ludzi; [email protected] największym superkomputerem na Ziemi

Greg Bowman – człowiek odpowiedzialny za projekt [email protected] – poinformował, że inicjatywa dysponuje obecnie mocą obliczeniową 470 petaflopów, co czyni z niej „najpotężniejszy superkomputer świata”. Tak wysoki poziom udało się osiągnąć dzięki wzmożonemu zainteresowaniu w związku z koronawirusem Sars-CoV-2.

Walka z koronawirusem łączy ludzi; Folding@Home największym superkomputerem na Ziemi - ilustracja #1
[email protected] – potęga społeczności.

W SKRÓCIE:

  1. projekt [email protected] zrzesza komputery o łącznej mocy obliczeniowej 470 petaflopów;
  2. to dwukrotnie więcej od najpotężniejszego superkomputera na świecie;
  3. zasoby są wykorzystywane do poszukiwania lekarstwa na chorobę Covid-19.

Komputery zrzeszone w ramach inicjatywy [email protected] dysponują obecnie mocą obliczeniową na poziomie 470 petaflopów. Oznacza to, że są potężniejsze od najmocniejszego superkomputera na świecie (i to ze sporą przewagą – najwydajniejsza maszyna tego typu, znana jako Summit, w porywach osiąga poziom 200 petaflopów). Statystyka została podana na Twitterze przez szefa [email protected], Grega Bowmana.

Pod względem tzw. stałej wydajności (ang. sustained performance – mowa o typowych osiągach, a nie maksymalnym obciążeniu) [email protected] jest obecnie mocniejsze od siedmiu najpotężniejszych superkomputerów świata… razem wziętych. Cały ten potencjał jest wykorzystywany do poszukiwania leku na Covid-19, czyli chorobę wywoływaną przez koronawirusa Sars-CoV-2. Warto odnotować, że to właśnie sytuacja epidemiologiczna na świecie doprowadziła do olbrzymiego wzrostu zainteresowania omawianym projektem i w efekcie dużego wzrostu jego mocy obliczeniowej – ludzie chcą pomóc, więc udostępniają swoje komputery inicjatywie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni projekt zyskał 400 tys. nowych użytkowników, dzięki czemu całkowita moc obliczeniowa wzrosła o 1200%.

Greg Bowman podkreśla, że nie jest w stanie zagwarantować, jakie będą rezultaty tego przedsięwzięcia, ale już sama możliwość realizowania go jest dla niego niezwykle ekscytująca. W sumie trudno się dziwić – 470 petaflopów naprawdę robi wrażenie i można sobie wyobrazić wiele zastosowań dla takiej mocy.

Warto przypomnieć, że projekt [email protected] to projekt Uniwersytetu Stanford, który powstał z myślą o wspieraniu różnych przedsięwzięć medycznych. Na co dzień inicjatywa zajmuje się m.in. poszukiwaniem leku na raka, stwardnienie zanikowe boczne (ALS), chorobę Parkinsona, Huntingtona i inne groźne schorzenia. Jeśli jesteście zainteresowani tym pomysłem, więcej informacji znajdziecie pod poniższym linkiem. Bądźcie jednak uważni i nie pobierajcie klienta [email protected] z żadnej innej strony – twórcy inicjatywy ostrzegają, że oszuści próbują zbić kapitał na wzmożonym zainteresowaniu i wykorzystują nazwę projektu w znacznie mniej szlachetnych celach.

  1. [email protected] – strona oficjalna