Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4SwitchXONE
Okładka Yaga (PS4)
OkładkaYaga (PS4)

Yaga

Yaga to inspirowana słowiańskim folklorem gra z gatunku action RPG. Gracz wciela się w niej w postać pechowego jednorękiego kowala, któremu car zleca niemożliwe do wykonania zadania, wiedźma mąci w głowie, a babcia... szuka żony.

RPG | średniowiecze | 2D | indie | RPG akcji | mitologia słowiańska

Yaga Premiera

12lis2019

PC PS4 XONE Switch

Yaga to debiutancka produkcja studia Breadcrumbs Interactive. W tej inspirowanej słowiańskim folklorem grze z gatunku action RPG wcielamy się w Iwana – jednorękiego kowala, który dotknięty jest niesamowitym pechem.

Fabuła

Głównym bohaterem Yaga jest Iwan – jednoręki kowal mający ogromnego pecha. Sprawił on, że protagonista utknął w kłopotliwej sytuacji. Z jednej strony naciska na niego car, który zleca mu kolejne niemożliwe do wykonania zadania. Z drugiej natomiast musi uporać się z tajemniczą wiedźmą, próbującą nim manipulować (i jego babcią, która chce, żeby znalazł sobie żonę).

Mechanika

Yaga jest typowym przedstawicielem gatunku action RPG z widokiem w rzucie izometrycznym. Gracz porusza się po świecie gry, wykonując zadania dla postaci niezależnych oraz tocząc walki w czasie rzeczywistym. Każde działanie wykonane w czasie gry odbija się na reputacji gracza. To właśnie od niej zależy postrzeganie protagonisty przez inne postacie – im lepsza jest o nim opinia, tym lepsze oferty handlowe i większa szansa na odkrycie różnych sekretów. Dodatkowo gracz może otrzymać błogosławieństwo, jeśli osiągnie odpowiednio wysoki wskaźnik reputacji.

Produkcja czerpie inspirację z słowiańskich wierzeń i folkloru. W grze natrafić można na dobre duchy, które pobłogosławią Iwana, lub na złe istoty mogące go przekląć. Kluczem do obrony przed nimi są właśnie starosłowiańskie wierzenia i przesądy. Rozwój postaci również wykorzystuje motywy pogańskie. Gracz może rozwijać umiejętności Iwana za pomocą różnego rodzaju talizmanów znajdujących się w świecie gry. Dodatkowo zaimplementowano możliwość ich łączenia w celu uzyskania potężniejszych zdolności.

Jak na grę o kowalu przystało, w Yaga nie zabrakło craftingu. Gracz może stworzyć szereg broni i narzędzi, które przydadzą mu się w czasie rozgrywki. Dodatkowo istnieje także możliwość ulepszenia zbudowanej wcześniej broni.

Kwestie techniczne

Yaga cechuje się pełną uroku, dwuwymiarową, kreskówkową grafiką. Oprawa wizualna inspirowana jest słowiańską kulturą, co dodatkowo zostało podkreślone ścieżką dźwiękową stworzoną przez folkowy zespół Subcarpaţi.

Ostatnia modyfikacja 6 marca 2019

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 1,3 / 10 na podstawie 46 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Yaga

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Yaga Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-2500K 2.0 GHz / AMD Phenom II X2 570 3.5 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 640 / Radeon HD 5850 lub lepsza
  • 3 GB HDD
  • Windows 7/8/10
PC
PS4
XONE
Switch