Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka X-Plane 11 (PC)

X-Plane 11 PC

Kolejna edycja jednego z najbardziej zaawansowanych symulatorów lotniczych, rozwijanych od lat 90. ubiegłego wieku przez powiązane z agencją NASA studio Laminar Research.

Symulacje | samoloty | helikoptery

PC Windows
Okładka X-Plane 11 (PC)

producent: Laminar Research

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

30marca2017

30kwietnia2018

pudełko PL

30marca2017

Steam

X-Plane 11 to kolejna edycja jednego z najbardziej zaawansowanych symulatorów lotniczych, który zadebiutował jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku na komputerach Macintosh. Gra ukazała się na platformie PC, a za jej powstanie odpowiadają po raz kolejny deweloperzy ze studia Laminar Research, powiązanego z amerykańską agencją kosmiczną NASA. W pracach nad grą uczestniczyła też tradycyjnie cała rzesza inżynierów i ekspertów z dziedziny lotnictwa, dzięki którym X-Plane od wielu lat dzierży palmę pierwszeństwa w kwestii realizmu rozgrywki.

Mechanika

Pod kątem mechaniki rozgrywki, X-Plane 11 w niczym nie odbiega od tradycji cyklu, oferując graczom możliwość pokierowania jedną z szerokiej gamy maszyn cywilnych i wojskowych, wśród których znalazły się zarówno niewielkie awionetki (np. Cessna 172SP), potężne samoloty pasażerskie (np. McDonell Douglas MD80 czy Boeing 737-800), a nawet śmigłowce (np. Sikorsky S-76). Wszystkie modele zostały jak zwykle odwzorowane w najdrobniejszych detalach, począwszy od elementów wizualnych na szczegółowych danych technicznych skończywszy. Całości towarzyszy tradycyjnie cała masa opcji konfiguracyjnych, pozwalających dostosować realizm rozgrywki do preferencji gracza, a dzięki przystępnym samouczkom, wyjaśniającym zasady latania i nawigacji, w grze odnajdą się nie tylko weterani symulatorów, ale także początkujący adepci lotnictwa.

Podobnie jak każda edycja gry oznaczona pełną cyfrą, X-Plane 11 wprowadza do rozgrywki cały szereg nowości i zmian. Gra oferuje m.in. usprawnioną awionikę oraz jeszcze bardziej dopracowane, w pełni funkcjonalne kokpity 3D z realistycznie zachowującymi się instrumentami pokładowymi, pozwalającymi na lot wg zasad IFR (ang. Instrument Flight Rules), nawet gdy warunki pogodowe całkowicie ograniczają nam widoczność z kabiny pilota. Na wyróżnienie zasługują nowe budynki i drogi, lepiej oddające specyfikę poszczególnych regionów Europy, a także bardziej „żyjące” lotniska, na których uwijają się rozmaite pojazdy, serwisujące zarówno nasz samolot, jak i maszyny kierowane przez komputerową AI. Ostatnią z istotnych nowości jest kompletnie przemodelowany interfejs użytkownika, czyniący obsługę gry łatwiejszą i bardziej intuicyjną.

Kwestie techniczne

Wydany na platformie PC X-Plane 11 bazuje na tym samym co jego bezpośrednie poprzedniczki, choć nieustannie rozwijanym silniku graficznym, więc pod względem wizualnym prezentuje się jeszcze bardziej okazale, czyniąc użytek z potężnej mocy obliczeniowej współczesnych procesorów i kart grafiki. W warstwie audio na wyróżnienie zasługuje nowy engine odpowiedzialny za efekty dźwiękowe – zarówno samolotu, jak i otoczenia (np. błyskawice czy wybuchy). Całości towarzyszą tradycyjnie funkcjonalne edytory, pozwalające na modyfikację map i tworzenie własnych samolotów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 97 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.0 / 10 na podstawie 21 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 214,99 PLN

Wymagania wiekowe X-Plane 11

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe X-Plane 11

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Intel Core i3 3.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/Radeon HD 4830 lub lepsza, 20 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit
  • Zalecane: Intel Core i5-6600K 3.5 GHz, 16 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970/Radeon R9 290X lub lepsza, 20 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit
14 lat postępu graficznego – FSX vs Flight Simulator 2020
14 lat postępu graficznego – FSX vs Flight Simulator 2020

wiadomość5 sierpnia 2020

Filmy, które pojawiły się na kanale Flight Sim, porównują grafikę w najnowszej odsłonie Microsoft Flight Simulator ze starszymi produkcjami – Microsoft Flight Simulator X (2006) oraz X-Plane 11 (2017). Jeden z materiałów zestawia też lokacje z gry z miejscami z prawdziwego świata.

X-Plane 11 - opublikowano demo i wersję beta gry
X-Plane 11 - opublikowano demo i wersję beta gry

wiadomość28 listopada 2016

Studio Laminar Research opublikowało wersję beta gry X-Plane 11, do której dostęp uzyskacie, zamawiając projekt przed premierą. Natomiast jeżeli nie jesteście pewni jakości nowej odsłony popularnego symulatora, to możecie przetestować jego wersję demonstracyjną.